czwartek, 6 sierpnia 2009

Gmina się kurczy

W naszej gminie, a szczególnie w Górze, panuje dość powszechna opinia o wyludnianiu się zarówno miejscowości wiejskich jak i miasta. Jak te dosyć powszechne przekonanie ma się do rzeczywistości mogą Państwo zobaczyć w tabeli. Mają tam Państwo wszystkie miejscowości naszej gminy i podana liczbę ludności. Można porównać liczbę osób zamieszkujących w danej miejscowości na dzień 30 czerwca 2009 roku ze stanem sprzed 10 lat.

Należy się Państwu kilka słów wyjaśnienia. W 1999 r. nie było Kłody Górowskiej, w tej pozycji zsumowałem liczbę ludności Kłody Małej i Kłody Wielkiej. W roku 1999 w Kłodzie Małej mieszkały 53 osoby a w Kłodzie Wielkiej 407. W tabeli nie znajdą również Państwo miejscowości Sędziwojowice. W zestawieniu z końca roku 1999 taka miejscowość występuje. W obręb miasta została ona włączona również w 1999 roku. Wówczas liczyła 32 mieszkańców, których dla przejrzystości tabeli doliczyłem do mieszkańców Góry.
W 1999 r., nie istniała w naszej gminie miejscowość Kietlinek. Nosiła ona wtedy nazwę Kietlów, która została zmieniona w kwietniu 2001 roku.
Na 43 miejscowości, które znajdują się na terenie naszej gminy aż 21 odnotowało spadek liczby ludności, dwie miejscowości utrzymały stan z roku 1999 a w 20 liczba mieszkańców się powiększyła. Warto też zauważyć, iż minimalnie zmieniła się ilość ludności mieszkającej w miejscowościach wiejskich. W roku 1999 mieszkało w nich 8507 mieszkańców a na koniec czerwca 2009 roku – 8504. Warte zauważenia są dodatnie zmiany ilości mieszkańców w miejscowościach wiejskich leżących w pobliżu Góry.

Analizę tabeli pozostawiam Państwu, bo od myślenia i wyciągania wniosków nikt Państwa nie zwolnił. Życzę przyjemnych przemyśleń.
Wiceburmistrzowi Piotrowi Wołowiczowi dziękuję za udostępnienie materiałów stanowiących podstawę do napisania tego postu.

Brak komentarzy: