sobota, 29 sierpnia 2009

Pierwsza po wakacjach

2 września odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Górze. Program obrad zawiera 20 punktów, z których 10 stanowią projekty uchwał. Z ciekawszych projektów uchwał można wymienić kilka.

Radni będą głosowali nad uchyleniem obowiązującej uchwały Rady Miejskiej, na mocy której przyznawano od 1993 roku nagrodę: „Zasłużony dla Ziemi Górowskiej”.
Powód zmiany jest bardzo prozaiczny. Nieprawidłowości w obowiązującej uchwale odkrył nadzór prawny wojewody. Obowiązującej uchwale zarzucił następujące wady prawne.
1. Nieprawidłowe było ustanowienie nagrody pieniężnej wręczanej laureatowi, gdyż narusza to ustawę o samorządzie gminnym oraz jeden z punktów Konstytucji RP.
2. Powołana do wytypowania laureata komisja miała niezgodny z prawem skład (Przewodniczący Rady, Burmistrz Góry, wiceprzewodniczący Rady oraz przewodniczący komisji stałych).
Nadzór prawny wojewody uzasadnił to w sposób następujący: „Zgodnie bowiem z art. 21 ustawy o samorządzie gminnym rada ma upoważnienie jedynie do powoływania stałych i doraźnych komisji, w tym komisji rewizyjnej. Natomiast powołana uchwałą komisja, nie może być uznana za komisję rady, gdyż w jej skład wchodzą zarówno radni jak też organ wykonawczy gminy.”
Innymi słowy władza wykonawcza (burmistrz) nie może wchodzić w skład organu, którzy tworzą radni, czyli władza uchwałodawcza.
W tym momencie Monteskiusz przewrócił się ze zgrozy w swojej ciemnej mogile.

Ciekawą uchwałą, nad którą debatowali będą radni (o ile komuś z nich zechce się zadać sobie ten niepomierny trud, co jest rzadkie niczym zaćmienie słońca) jest projekt uchwały w sprawie określenie trybu przyjmowania i rozpatrywania skarg składanych do Rady Miejskiej. Skargi takie są rzadkie, ale zdarza się, iż bywają. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo każdy z nas ma prawo się poskarżyć Radzie Miejskiej na pracowników gminy lub działanie, które wg nas może szkodzić nam.

Ta sprawa również wywołana została przez nadzór prawny wojewody. W roku 2002 po raz pierwszy odbyły się bezpośrednie wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wraz z burmistrzem rządził miastem i gminą zarząd. Po 2002 roku zarządy przeszły do historii. Niestety, nasza uchwała nie została poprawiona i wciąż można było skarżyć się na burmistrza i zarząd. Po 7 latach tę nieprawidłowość wykrył nadzór prawny wojewody i nakazał Radzie Miejskiej usunięcie zapisu o zarządzie.

Warto przy tej okazji powiedzieć, iż „Regulamin przyjmowania i rozpatrywania skarg składanych do Rady Miejskiej w Górze” jest bardzo ciekawym dokumentem.
Skargi można składać na burmistrza i podległych mu pracowników każdego dnia, w godzinach pracy urzędu. Nasze niezadowolenie możemy wyrazić na piśmie, faksem lub ustnie do protokołu. W tym miejscu brakuje mi w „Regulaminie …” możliwości przesłania uniżonej skargi pocztą elektroniczną.

Jeżeli skargę składamy ustnie, to wówczas osoba ja przyjmująca ma obowiązek sporządzenie protokołu, i to bez najmniejszej łaski.
Anonimy – zgodnie z dobrymi obyczajami – nie będą rozpatrywane.
Do obowiązków Przewodniczącego Rady Miejskiej należy wszczęcie kroków w sprawie rozpatrzenia skargi. Skarga zostaje przez Przewodniczącego Rady Miejskiej skierowana do odpowiedniej komisji Rady Miejskiej, która się nią zajmie. Po rozpatrzeniu skargi komisja wypracowuje swoje stanowisko i informację o załatwieniu skargi – bądź jej oddaleniu – i przedstawia je Radzie Miejskiej. Gremium to zajmuje również stanowisko w sprawie skargi, które zostaje skarżącemu przedstawione przez Przewodniczącego Rady lub jego zastępcę.
Z tej drogi załatwienia tego, czego załatwić nie mogliśmy warto korzystać, bo jest bardzo prosta. Na dobrą sprawę nawet nic pisać nie trzeba. Gorąco polecam.

Brak komentarzy: