poniedziałek, 6 grudnia 2010

Burmistrz na mocy prawa


II sesja Rady Miejskiej w Górze rozpoczęła się o godz.9,00. Najważniejszym punktem programu było zaprzysiężenie bezapelacyjnej zwyciężczyni wyborów Ireny Krzyszkiewicz na burmistrza naszej gminy.
Podczas otwarcia sesji przewodniczący Rady ogłosił, iż w obradach bierze udział 17 spośród 21 radnych.

Po otwarciu sesji i zapoznaniu zebranych z porządkiem obrad głos zabrał były burmistrz Tadeusz Wrotkowski, który w wyborach uzyskał mandat radnego.
Radny Tadeusz Wrotkowski poinformował przewodniczącego Rady o swoich wątpliwościach dotyczących zwołanej sesji. Poinformował ze branych, że materiały na sesję otrzymała 3 grudnia (piątek) ok. godz. 16. Z wypowiedzi radnego Wrotkowskiego wynikało, iż na dzień dzisiejszy jest umówiony z kontrahentami i nie będzie on z tego powodu mógł uczestniczyć w dalszej części sesji czyli m.in. w zaprzysiężeniu burmistrz Ireny Krzyszkiewicz.

Radny Wrotkowski stwierdził, iż mamy 7 dni na zaprzysiężenie, które liczy się od dnia ogłoszenia ostatecznych wyników wyborów. Zawiadomienia zostały wysłane na ostatnią chwilę – stwierdził radny. „Ja będę musiał opuścić sesję” – stwierdził Tadeusz Wrotkowski. Burmistrz Irena Krzyszkiewicz poinformowała, iż oficjalne wyniki wyborów na burmistrza ukazały się 29 listopada.
Zgodnie z zapowiedzią radny Tadeusz Wrotkowski opuścił salę obrad.

Rada głosowała następnie uchwały dotyczące wygaśnięcia mandatu radnego. W miejsce Ireny Krzyszkiewicz, która zrezygnowała z mandatu radnej, na jej miejsce wszedł radny Bronisław Papmel. Złożył on ślubowanie razem z radnym Zdzisławem Nowickim, który nie był obecny na I sesji.
Następnie burmistrz – elekt złożyła ślubowanie, po którym formalności stało się zadość i Irena Krzyszkiewicz została burmistrzem na kadencję 2010 0 2014.
W swoim wystąpieniu burmistrz Irena Krzyszkiewicz powiedziała m.in.:

„W wyborach samorządowych 21 XI 2010 zostałam wybrana po raz drugi na burmistrza Góry. Już w I turze wyborów, z poparciem ponad 67%. Mieszkańcy miasta i gminy Góra zadecydowali, że powinnam kontynuować swoją pracę sprawując zaszczytny urząd burmistrza. Za ten wybór i okazane mi zaufanie dziękuję dzisiaj wszystkim, dla których moja praca i zaangażowanie na rzecz miasta i gminy i jego mieszkańców było przekonywującym argumentem, żeby na mnie głosować. Postaram się na miarę moich możliwości nie zawieść tych oczekiwań”.

W dalszej części wystąpienia burmistrz Irena Krzyszkiewicz podziękowała Radzie Miejskiej minionej kadencji za owocną współpracę. Dziękując swoim najbliższym współpracownikom wymieniła: zastępcę burmistrza – Piotra Wołowicza, sekretarza Urzędu – Tadeusza Ottę, skarbnika – Marka Balowskiego. Nie obyło się też, bo nie mogło z czystej uczciwości, bez podziękowań pod adresem sołtysów, dyrektorów szkół i jednostek miejskich, spółek.

Burmistrz podziękowała również samorządowi powiatowemu i wojewódzkiemu za współpracę i zrozumienie potrzeb naszej gminy. Bez podziękowań nie zostały: policja, straż pożarna, wojsko, proboszczowie parafii i wierni, członkowie komitetu wyborczego Ireny Krzyszkiewicz, Stowarzyszenie Unia Górowian ze Zbigniewem Józefiakiem, organizacjom społecznym, m.in. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Ryszardem Górskim. Sumując swoje podziękowania i wdzięczność Irena Krzyszkiewicz powiedziała: „Dziękuję wszystkim indywidualnym osobom, które swoją radą, a często dobrym słowem i gestem pozwalały nie zwątpić w sens dalszej pracy”.

Zebrani mogli z ust burmistrz usłyszeć też deklarację dotyczącą najważniejszych kierunków rozwoju naszego miasta i gminy na lata 2010 – 2014. I tak można było usłyszeć, że: „Za najważniejsze dziedziny, na które trzeba położyć szczególną uwagę, uważam sprawy związane z infrastrukturą, edukacją, rekreacja i sportem, ale również budownictwem mieszkaniowym, ochroną środowiska i kulturą”.
Burmistrz zapowiedziała również, że przywiązywała i będzie nadal przywiązywać wielką wagę do dobrego funkcjonowania Urzędu.
Popierana będzie aktywność obywatelska mieszkańców, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Burmistrz zapowiedziała, że będzie często zwracać się do nich o wyrażenie opinii i zdań.

Realizacja planów na lata 2010 – 14 będzie możliwa tylko dzięki współpracy wszystkich: „Dlatego proszę, żeby czuli się do niej zaproszeni wszyscy – również ci, którzy mają inne widzenie spraw i rozwiązań dla miasta i gminy. Ani burmistrz, ani żadna grupa nie ma monopolu na wiedzę właściwe rozwiązania, dlatego tylko z merytorycznych dyskusji, a nawet sporów, mogą powstawać te najkorzystniejsze dla miasta i gminy Góra i jej mieszkańców”.
Na koniec burmistrz Irena Krzyszkiewicz powiedziała: „Jestem głęboko przekonana, że wspólnie damy radę i odniesiemy sukces. Niech w tym wszystkim dopomaga nam opieka i wstawiennictwo św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Wielkiej Patronki Miasta i Gminy”.
Wygłoszone przez burmistrz Irenę Krzyszkiewicz przemówienie spotkało się bardzo dobrym przyjęciem wszystkich zebranych.

O głos poprosił przewodniczący Rady Powiatu – Zbigniew Józefiak. Pogratulował on Irenie Krzyszkiewicz zwycięstwa w wyborach. Wyraził nadzieję, że współpraca, jaka już się zawiązała pomiędzy starostwem o wszystkimi gminami będzie się rozwijała dla dobra nas wszystkich. Jako główne cele współpracy przewodniczący Rady Powiatu wymienił drogi powiatowe i gminne, gdzie musimy współpracować i połączyć wspólnie wysiłek. Innym polem do współpracy są zdewastowane i zarośnięte rowy. „Jest dużo pól do współpracy, bo problemów do rozwiązania też jest dużo. Rada Powiatu jest gotowa na taką współpracę” – przyrzekł Zbigniew Józefiak.

Jako ostatnia głos zabrała radna Lucyna Wilkiewicz, która powiedziała: „Kto decyduje o tym kto kogo siedzi? Odbieram to jako ograniczenie mojej wolności osobistej”. Nikt nie podjął z radną polemiki i na tym o godz. 9,46 zakończyła się II sesja Rady Miejskiej.



Brak komentarzy: