poniedziałek, 13 grudnia 2010

Szparka w kurtynie

Wszystkich interesują kulisy rozmów, które doprowadziły do wyboru Zarządu Powiatu. Dzisiaj zamieszczam Państwu fragment tekstu autorstwa obecnego przewodniczącego Rady Powiatu – Zbigniewa Józefiaka, który brał aktywny udział w rozmowach poprzedzających narodziny koalicji. Przewodniczący uchyla Państwu kluczowy fragment rozmów, które odbyły się 6 grudnia (poniedziałek). Ich wyniki przesądził o takim a nie innym składzie władz powiatu.

„Rozmowy z pozostałymi radnymi na temat współpracy, zainicjowane przez 5-tkę spod znaku PO, przyjmując za nadrzędne przyszłość i dobro powiatu, zaowocowały porozumieniem 12-tu, do którego przystąpili radni z komitetów wyborczych P-O, F-2010-W, P-S-2010 oraz P-S-L.

Pozostałe komitety R-C-N i BBW-TW, nie przejawiły chęci współpracy, mając zapewne na względzie dotychczasową odpowiedzialność za wpływ na kluczowe decyzje w powiecie, takie jak:
- opóźniony start w sprawie przystąpienia do restrukturyzacji szpitala,
- systematyczne zwiększanie kosztów funkcjonowania oświaty,
- niedokończone negocjacje z Chemeko-System w sprawie wielomilionowego odszkodowania,
- nieuregulowanie kilkusettysięcznej należności za niezgodne z prawem zerwanie kontraktu z dyrektorem SP ZOZ przez byłego starostę Tadeusza Wrotkowskiego,
- przyzwolenie na likwidację sądu i ksiąg wieczystych,
- niewykonanie uchwały rady w sprawie powołania Muzeum Ziemi Górowskiej,
- bałagan przy budowie strażnicy i narażenie starostwa na proces sądowy o milionową należność, powiększoną o niemałe koszty zlecanych ekspertyz.

Wyłonienie starosty i wicestarosty jako koalicyjnych kandydatów, wbrew pozorom okazało się niezbyt proste. Pomijając szczegóły, upadła kandydatura Pawła Niedźwiedzia na stanowisko starosty, który zdeklasował wynikiem wyborczym wszystkich zasiadających w radzie powiatu. Chęć objęcia tej trudnej funkcji z uwagi na ciemne chmury gromadzące się nad finansami starostwa, wyraził radny PO Piotr Iskra, a z poza rady Piotr Wołowicz, rekomendowany przez radnego PO Marka Biernackiego i startujący z tej samej listy bezpartyjny Jan Kalinowski, urzędujący starosta.

Dla ułatwienia wyłonienia najlepszego, kandydata Platformy Obywatelskiej na stanowisko Starosty Powiatu Górowskiego, została przeprowadzona analiza predyspozycji w/w pretendentów wg kryteriów:
1/ Program kandydata – główne zamierzenia
2/ Platforma Obywatelska - funkcja w strukturach / sympatyk
3/ Przełożenie na dolnośląską administrację państwową i samorządową
4/ Kandydowanie z listy PO do Rady Powiatu / poparcie społeczne
5/ Staż samorządowy, szczególnie w Radzie Powiatu
6/ Praca w administracji,szczególnie w strukturach powiatowych
7/ Wykazywana decyzyjność w sprawach publicznych
8/ Przydatność zawodowa kandydata do wykonywania zadania starostwa
9/ Wykształcenie (wyższe, średnie, uzupełniające).

Porównywalną ilość zebranych punktów przed otwarciem dyskusji zmierzającej do wyłonienia kandydata zwycięskiego ugrupowania Platformy Obywatelskiej, uzyskali panowie Piotr Wołowicz i Jan Kalinowski, a po burzliwej argumentacji za i przeciw, demokratycznie, większością głosów, zdecydowano że kandydatem na starostę Powiatu Górowskiego będzie pan Piotr Wołowicz, przewodniczący Powiatowego Koła Platformy Obywatelskiej, pełniący dotychczas funkcję Wiceburmistrza Góry.

Na II sesji Rady Powiatu Górowskiego, która odbyła się 9 grudnia 2010 r. Starostą Górowskim został wybrany Piotr Wołowicz, otrzymując 9 głosów – za, 4 – przeciw i 1 –wstrzymujący, przy 14-to osobowym składzie rady.

Wicestarostą Góry został Paweł Niedźwiedź z F-2010-W, a zarząd stanowią: Marek Biernacki z PO, Marek Hołtra z P-S-2010 i Piotr First z F-2010-W.

Jak wykazały wyniki poszczególnych głosowań, „koalicja” już na starcie zaskrzypiała, co powinno prowokować do jak największej mobilizacji wybrany zarząd, któremu życzymy pod przewodnictwem Starosty Piotra Wołowicza pełnej realizacji zapowiedzianych zamierzeń, oraz polecamy nieustannej pamięci przesłanie, że dobro Powiatu Górowskiego, w tym integracja z gminami, które go tworzą, jest ponad interesami partyjnymi oraz osobistymi”.

Cały artykuł Zbigniewa Józefiaka - tutaj

Brak komentarzy: