czwartek, 16 grudnia 2010

Pierwszy wśród równych


Obecny przewodniczący Rady Powiatu - Zbigniew Józefiak, jest górowianinem.
Ukończył Szkołę Podstawową Nr 3 i Liceum Ogólnokształcące w Górze. Jego dom rodzinny i miejsce, z którym wiąże swoje najpiękniejsze wspomnienia znajdują się przy ulicy Zielonej (kiedyś ulica Małgorzaty Fornalskiej). To tam jego ojciec zbudował jemu i jego rówieśnikom basen, który ciszył się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wśród wszystkich uczestników zabaw podwórkowych.

Po ukończeniu edukacji w Górze Zbigniew Józefiak wyjechał do Wrocławia, by tam poszerzyć zakres swojej wiedzy. Trudnej sztuki geodezji uczył się na studiach dziennych w dzisiejszej Akademii Rolniczej we Wrocławiu na wydziale geodezji.

Przyszedł czas na miłość i Zbigniew Józefiak zmienił tok studiów z dziennych na zaoczne.
Poznaje obecną żonę Alicję. Z tego wielkiego uczucia na świat przychodzą dwie córki: Marzena i Jowita. W związku z narodzinami podstawowej komórki rodzinnej Zbigniew Józefiak przenosi się ze studiów dzienny na zaoczne. Kończy je i zdobywa tytuł magistra inżyniera geodezji. By być pełnowymiarowym fachowcem kończy też podyplomowe studium w zakresie wyceny nieruchomości.

Praca zawodowa Zbigniewa Józefiaka nie odbiega od wielu innych życiorysów zawodowych z okresu lat 70 i 80. Był geodetą w Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym we Wrocławiu w latach 1971 - 1972 r., a następnie w Powiatowym Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Górze. Po utworzeniu Urzędu Rejonowego w 1991 r. kierownik Oddziału Geodezji i Gospodarki Gruntami.

Od 1993 r. Zbigniew Józefiak idzie na „swoje”. Staje się współwłaścicielem firmy GEOS, co trwa do dzisiaj.

Zbigniew Józefiak ma pociąg do działalności społecznej. W roku 1989 r. jest współzałożycielem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Górze. Funkcja ta jest poprzedzona pełnieniem funkcji przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Lesznie z jednoczesnym udziałem w zarządzie Międzyzakładowego Komisji Koordynacyjnej "Solidarność" Ziemi Górowskiej w 1981 r. Ten stan trwał do chwili wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku.

Po obradach „okrągłego stołu” i wyborach do samorządu zostaje radnym samorządu gminnego I-szej kadencji (1990 – 1994) z listy Grupa Kandydatów Niezależnych. Należy tu dodać, że Zbigniew Józefiak był rozważany jako bardzo poważny kandydat na burmistrza naszego miasta. Zakulisowe rozgrywki, które na zdrowie nam nie wyszły, spowodowały, że pierwszym burmistrzem Góry został fanatyczny miłośnik fotela, nijaki i bezbarwny - Tadeusz Tutkalik.

Wielkim osiągnięciem Grupy Kandydatów Niezależnych jest przeprowadzenie komunalizacji mienia gminnego. W 2005 roku Zbigniew Józefiak jest ojcem – założycielem „Unii Górowian”. W 2006 roku startuje do Rady Powiatu, ale bez sukcesu.

W wyborach w 2010 roku kandyduje z listy Platformy Obywatelskiej, której nie jest członkiem. Przy jego nazwisku na liście wyborczej, znajduje się uwaga: "kandydat Stowarzyszenia Unia Górowian”. Zdobywa mandat do Rady Powiatu i zostaje wybrany przewodniczącym tego gremium.

W działalność społeczną włpisuje się też 20-letnie członkostwo i praca w zarządzie Fundacji Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza. Pełni tam funkcję wiceprzewodniczącego. Uzupełnieniem aktywnej formy zainteresowań jest związanie się z Górowskim Towarzystwem Brydża Sportowego, Towarzystwem Miłośników Ziemi Górowskiej oraz zainicjowanie powstania Komitetu Założycielskiego Muzeum Ziemi Górowskiej w 2008 r.

Brak komentarzy: