środa, 8 października 2008

Sanitacja na raty

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 18 września, podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej aktualizacji planu aglomeracji „Góra” oraz zgłoszenie nowej aglomeracji „Czernina Dolna” przedstawionych przez wojewodę dolnośląskiego. Najprościej mówiąc, rzecz dotyczy sanitacji naszych miejscowości wiejskich, a na to jak wiadomo potrzebne są pieniądze. Nie jest łatwo zdobyć środki na ten cel.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 grudnia 2004 roku w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji określa, że przy wyznaczaniu obszaru aglomeracji bierze się pod uwagę, iż realizacja sieci kanalizacyjnej na obszarze aglomeracji z doprowadzeniem do oczyszczalni ścieków powinna być uzasadniona finansowo i technicznie. Wskaźnik długości sieci obliczamy jako stosunek przewidywanej do obsługi przez system kanalizacji zbiorczej liczby mieszkańców aglomeracji i niezbędnej do realizacji długości sieci kanalizacyjnej nie może być mniejszy od 120 mieszkańców na 1 km sieci.
Utworzenie aglomeracji, czyli stworzenie jednego podmiotu zamiast kilku, pozwala na osiągnięcie wymaganego wskaźnika 120 osób na 1 km sieci.
Trzeba nam wiedzieć, iż w gminie Góra jest 35 sołectw. W gminie mieszka 21.503 osób. Nasze miasto zamieszkiwane jest przez 12.950 osób a na terenach wiejskich mieszka 8533 osoby. Aktualny stan sanitacji naszej gminy przedstawia się następująco:
1. miasto Góra ma sanitację wykonaną w 85 %;
2. gmina Góra:
- Gola Górowska – przydomowe oczyszczalnie ścieków;
- Stara Góra , Włodków Górny – sieć kanalizacji sanitarnej.
Podczas sesji wyrażono pozytywna opinię na temat utworzenia aglomeracji "Czernina Dolna". W jej skład wejdą następujące miejscowości: Chróścina, Czernina, Czernina Dolna, Czernina Górna, Ligota, Strumyk, Sułków, Witoszyce.
W skład aglomeracji "Góra" wchodzą: Góra, Stara Góra, Włodków Górny, Kruszyniec, Włodków Dolny, Borszyn Mały, Borszyn Wielki, Kłoda Górowska, Szedziec, Ślubów, Zawieścice, Grabowno.Poza aglomeracjami pozostają: Nowa Wioska, Radosław, Łagiszyn, Polanowo, Brzeżany, Glinka, Sławęcice, Strumienna, Jastrzębia, Rogów Górowski, Osetno, Osetno Małe, Ryczeń, Wierzowice Małe, Wierzowice Wielkie, Bronów.Czy to oznacza, iż w tych miejscowościach mieszkańcy na próżno będą oczekiwali na sanitację?
Te miejscowości nie mogą być uwzględnione w aglomeracji "Góra" oraz w aglomeracji "Czernina" Dolna, ponieważ nie spełniają warunków rozporządzenia Ministra Środowiska. W związku z powyższym sanitację tych miejscowości można będzie realizować otrzymując środki w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich .
Aby do tego przystąpić, niezbędne jest opracowanie szczegółowej koncepcji, która określi systemy kanalizacyjne (np. przydomowe oczyszczalnie ścieków, lokalne oczyszczalnie ścieków wraz z siecią kanalizacji sanitarnej lub punkty zlewne fekalii) .
W niniejszym poście korzystałem z prezentacji, którą na sesję przygotował naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji - Wojciech Domański. Bardzo dziękuje mu za udostępnienie materiałów, które wykorzystałem przy pisaniu tego posta.Obszary przewidziane do sanitacji i ją posiadające

Brak komentarzy: