czwartek, 7 maja 2009

Szczypta optymizmu

Powiatowy Urząd Pracy w Górze udostępnił informację o sytuacji na rynku pracy w powiecie górowskim za miesiące marzec i kwiecień 2009 roku.

Od listopada 2008 roku rósł w naszym powiecie poziom bezrobocia. Z niepokojem oczekiwano kolejnych danych. W marcu bieżącego roku nadal statystyka odnotowywała wzrost bezrobocia na terenie wszystkich gmin naszego powiatu. Przybyło wówczas 339 bezrobotnych. Z ewidencji wyłączono 276 osób, które podjęły pracę a z innych przyczyn 158 osób. Z tej liczby 62 osoby nie potwierdziły gotowości do podjęcia pracy, czyli mówiąc bez ogródek nie przybyły do PUP, by podpisać listę. Tylko 4 osoby odmówiły bez uzasadnionej przyczyny podjęcia pracy. W marcu 42 osoby rozpoczęły staż a 39 szkolenie.

Na koniec marca 2009 roku bez prawa do zasiłku znajdowało się 2009 osób (79,8%) ogółu zarejestrowanych. Najgorzej pod tym względem wyglądała w tamtym okresie gmina Niechlów. Zarejestrowani z tej gminy bezrobotni bez prawa do zasiłku stanowili aż 81,5% ogółu osób będących bez pracy.

W marcu nastąpił wzrost liczby bezrobotnej młodzieży wśród ogółu zarejestrowanych. Tylko w tym jednym miesięcy zarejestrowało się 104 osoby w przedziale wiekowym 18 – 24 lat. Aż 51,1% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych stanowią ludzie w wieku 18 – 34 lat. W miesiącu marcu osób takich było 1287.

Również nieciekawa sytuacja panuje na rynku pracy dla osób, które ukończyły 45 rok życia. Bezrobotni z tej grupy wiekowej stanowią 30,6% ogółu zarejestrowanych, i jak czytamy w „Informacji …”: „jest to sytuacja na tyle niepokojąca, gdyż osoby z tej populacji mają małe szanse na uzyskanie stałego zatrudnienia”.

Zwiększa nam się liczba osób z wykształceniem wyższym, które pozostają bez pracy. Z 94 osób (luty) liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem wzrosła do 105 w marcu.
Mamy aż 853 osoby bezrobotne, których wykształcenie jest na poziomie gimnazjalnym i poniżej. Z wykształceniem zasadniczym zawodowym bez pracy pozostawało w marcu 833 osoby, a ze średnim ogólnokształcącym227. Osób legitymujących się wykształceniem średnim zawodowym PUP ma zarejestrowanych 501.

To część wieści nie najlepszych. Są też wieści nieco lepsze. Jak napisano w „Informacji …”: „w populacji bezrobotnych według czasu pozostawania bez pracy odnotowano znaczne zmiany. W porównaniu z marcem 2008 r., nastąpił spadek populacji długotrwale bezrobotnych. Na koniec marca 2009 roku, udział tych osób w ogólnej strukturze zarejestrowanych wynosił 23% i w porównaniu z końcem marca 2008 roku zmalał o 6,4%”.

Pomiędzy styczniem a końcem marca 2009 roku do PUP wpłynęło 299 ofert pracy (z sektora publicznego – 183). W tym okresie pracę podjęło 225 osób bezrobotnych. W tym samym przedziale czasowym w roku ubiegłym pracę podjęło 377 osób.
Stałą pracę podjęło 41 osób a sezonową 178 osób (w roku 2008 – 263 osoby).

Zgodnie ze spoczywającym na PUP obowiązkiem aktywizuje on bezrobotnych. W okresie styczeń – marzec 2009 roku skierowano do prac interwencyjnych 5 osób, na szkolenia – 65, staż – 31, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy – 28 osób. Tylko 1 bezrobotny otrzymał pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej na własny rachunek.

Inną dobrą wieścią jest pozyskanie przez PUP środków z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację projektu pod wymownym tytułem: „Wystarczy chcieć”. PUP otrzymał na podnoszenie poziomu aktywności zawodowej bezrobotnych kwotę nieomal 1,4 mln zł.

Planuje się, iż działaniami w ramach tego programu objętych zostanie w 2009 roku 231 bezrobotnych. Szczególna uwaga będzie zwracana na osoby do 25 roku życia, długotrwale bezrobotne, bezrobotnych powyżej 50 roku życia, kobiety, które nie podjęły pracy po urodzeniu dziecka i osoby, które dotknęły nadzwyczajne wypadki losowe.

Planuje się staże dla 95 osób, szkolenia105 osób (operator koparko – ładowarki, prawo zjazdy kategorii C, przyuczenie lub doskonalenie w zawodzie). W pierwszych trzech miesiącach 2009 roku rozpoczęto wykorzystywać środki z EFS i skierowano na staże 35 osób.

W kwietniu 2009 roku po raz pierwszy od listopada 2008 roku bezrobocie zaczęło spadać. W PUP zarejestrowano w tym miesiącu 334 osoby, ale podjęło pracę osób 442.
Wszystkie dane dotyczące tego miesiąca, które nie są jeszcze kompletne i opracowane w tak znakomity sposób jak „Informacja …” z marca uzyskałem dzięki życzliwości Pana Wojciecha Zagubienia – informatyka w PUP – któremu niniejszym dziękuję za życzliwość. Pozwolę też sobie podziękować Pani dyrektor Barbarze Murlik za znakomite (tradycyjnie) opracowanie tematu bezrobocia za miesiąc marzec.



Brak komentarzy: