Pierwszy raz konkurs odbył się 12 maja 1995 r. Rozegrany on został w formie drużynowej pod hasłem „Góra i Ziemia Górowska - nasza mała Ojczyzna”. Pomysłodawcą konkursu było Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej. Pretekstem do jego zorganizowania - 50 rocznica przyłączenia Ziemi Górowskiej do Polski.
Trzeba tu oddać hołd nauczycielom historii, którzy rozpropagowali tę ideę. Najwięcej uczestników konkursu rekrutowało się z gminy Góra. Wszystkie szkoły podstawowe (bez Glinki) stanęły w szranki turniejowe. Ambitniejsi wystawili nawet więcej niż jedną drużynę. Miejscem zmagań turniejowych była aula górowskiego „ogólniaka”. W pierwszych zmaganiach uczestniczyło ok. 90 uczniów.
Wraz z kolejnymi edycjami konkursu ulegał on licznym modyfikacjom. Zrezygnowano z drużyn na rzecz rywalizacji indywidualnej. Od 2001 roku współorganizatorem imprezy został Powiatowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Górze. W roku 2002 na pytania konkursowe można było również odpowiadać w Internecie. Od tego pomysłu odstąpiono w roku bieżącym.
Przez wiele lat konkurs odbywał się w Górze. Dążąc do jego uatrakcyjnienia od roku 2003 odbywa on się w różnych miejscowościach naszego powiatu. W roku 2003 gospodarzem był Wąsosz, w 2005 – Niechlów a rok później Jemielno. Gospodarzami konkursu był również szkoły w Czerninie i Sicinach.
Zwycięzcy konkursów otrzymywali nagrody fundowane przez: Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej, wydziału kultury i sportu Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie (w zamierzchłych czasach, gdy ta karykatura województwa jeszcze istniała), samorządy gmin Góra, Jemielno, Niechlów i Wąsosz, samorząd powiatu górowskiego i wielu innych sponsorów.
Przez XV edycji konkursu w skład komisji oceniającej wysiłek i wiedzę uczestników wchodzili: Dorota Adamska, Wiesława Czerw, Krzysztof Darłak, Zofia Hanulak, Stanisław Hoffmann, Regina Hołodowa, Jolanta Juśko, Bogdan Kaiser, Alina Klak, Ewa Kopciał, Stanisław Kwiatek, Elżbieta Maćkowska, Halina Mielnik, Maria Radziszewska, Bernarda Sitnik, Bogusław Sitnik, Maria Skała, Krystyna Stec, Edyta Turowska, Michał Zaremba, Mirosław Żłobiński.
W tym roku gospodarzem konkursu było Gimnazjum nr 1. Konkurs odbył się w Domu Kultury, gdzie powitano finalistów. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: wiceburmistrz Góry – Piotr Wołowicz, prezes TMZG – Stanisław Hoffmann, dyrektor PCDNiPPP – Bernard Bazylewicz, dyrektor wydziału oświaty, kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym – Sławomir Bączewski oraz nauczyciele – opiekunowie młodzieży.
Testy z pytaniami uczestnicy wypełniali przez 30 minut w gościnnych murach Gimnazjum nr 1. Po wysiłku intelektualnym czekała ich strawa materialna. W ogrodzie „Arkadii” przygotowano dla wszystkich posiłek, by uzupełnić ubytki spowodowane wytężona praca umysłową.
Do tegorocznego finału powiatowego – po eliminacjach przeprowadzonych w szkołach – zakwalifikowały się 52 osoby. Jako ciekawostkę trzeba wspomnieć, iż eliminacje zorganizowano również w II LO w Lesznie. W szkole tej uczą się górowanie, którzy poprosili Alinę Klak (nauczycielkę również w górowskim LO) o zorganizowanie eliminacji. Ich życzeniu stało się zadość.
Konkurs rozgrywany jest dla uczniów: szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.
Do finału powiatowego zakwalifikowało się 24 uczniów podstawówek, a z gimnazjów – 20. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowało 8 uczniów (5 z górowskiego LO i 3 z II LO w Lesznie).
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:
1. Katarzyn Skrzynecka (SP w Irządzach),
2. Aleksandra Hołtra (SP w Witaszycach),
3. Maciej Skrzynecki (SP w Irządzach).
Spośród gimnazjalistów zwycięzcami zostali:
1. Jakub Smoliński (Gimnazjum nr 2 w Górze),
2. Paweł Macho (Gimnazjum w Irządzach),
3. Violetta Rupa (Gimnazjum w Jemielnie) i Ewelina Włoch (Gimnazjum nr 1 w Górze).
2. Paweł Macho (Gimnazjum w Irządzach),
3. Violetta Rupa (Gimnazjum w Jemielnie) i Ewelina Włoch (Gimnazjum nr 1 w Górze).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepszymi zostali:
1. Ewelina Kędzierska (LO w Górze),
2. Kamil Kutny i Krzysztof Żłobiński (obaj LO w Górze),
3. Adrian Grochowiak (LO w Górze).
Wręczenie nagród zwycięzcą konkursu odbędzie się 4 czerwca 2009 roku w górowskim Domu Kultury.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz