Znamy skład Rady Programowej, która zajmie się nadaniem kształtu naszemu muzeum będącemu właśnie w twórczym akcie organizacji. W skład Rady Programowej wejdą przedstawiciele wszystkich gmin naszego powiatu.
Gminę Górę będzie reprezentował wieloletni sekretarz urzędu – Tadeusz Otto. Reprezentantem gminy Wąsosz został radny powiatowy, pracownik tamtejszego urzędu i jeden ze współzałożycieli muzeum – Paweł Niedźwiedź.
Zdzisława Baranowska, która była wieloletnią dyrektorką szkoły będzie dbała o interesy gminy Jemielno. Dyrektor domu kultury w Niechlowie i również współzałożyciel Komitetu Organizacyjnego Muzeum – Remigiusz Drzewiecki będzie w Radzie Programowej zasiadał w imieniu gminy Niechlów.
W skład Rady Programowej wejdzie również Mirosław Żłobiński, który reprezentuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej, którego to stowarzyszenia Komitet Założycielski Muzeum jest autonomiczną częścią.
Komitetowi Założycielskiemu przypadły w udziale dwa miejsca. Nasi kandydaci to: historyk Cezary Jurga i archeolog – Michał Grzebieluch (obaj również od początku uczestniczą w pracach Komitetu Założycielskiego).
Teraz goście, których poproszono o udział w pracach Rady Programowej. Dzięki zaangażowaniu dyrektora wydziału oświaty Sławomira Bączewskiego, udało się do współpracy pozyskać osoby z dorobkiem naukowym i doświadczeniem zawodowym w dziedzinie muzealnictwa i historii.
Zgodę na zasiadanie w Radzie Programowej wyraził prof. dr hab. Jerzy Piekalski. Warto przypomnieć, iż prof. Jerzy Piekalski jest rodowitym górowianinem. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest dyrektorem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i autorem szeregu prac naukowych poświęconych archeologii stolicy Dolnego Śląska.
Drugą osobą pozyskaną do prac w Radzie Programowej jest dr archeologii Krzysztof Demidziuk, który pracuje we Wrocławiu i pełni funkcję kierownika Muzeum Archeologicznego, będącego oddziałem Muzeum Miejskiego we Wrocławiu.
Związana przez wiele lat z górowskim LO Bożena Raus również przyjęła zaproszenie do prac w Radzie Programowej. W chwili obecnej pełni ona funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Rawickiej.
Nasz powiat nie jest również obcy Markowi Wróblowi– głównemu specjaliście i kierownikowi w Regionalnym Ośrodku Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu - Pracownia Terenowa w Trzebinach. Marek Wróbel pracuje nad wydaniem książki pt: „Hutnictwo żelaza na ziemi górowskiej na tle osadnictwa kultury przeworskiej”.
Skład Rady Programowej daje nadzieję na merytoryczne obrady i szybkie ich efekty. Pierwsze posiedzenie tego organu odbędzie się po 22 czerwca 2009 roku. Wówczas Rada Programowa się ukonstytuuje i poznamy plan jej pracy.
wtorek, 26 maja 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz