środa, 27 maja 2009

Góra bez sądu?!

Powszechnie odczuwane jest niezadowolenie wynikające z faktu, iż nastąpi likwidacja Sądu Rejonowego w Głogowie - Wydziału Zamiejscowy w Górze. Opinia publiczna głośno zadaje pytanie: czy zrobiono wszystko, by utrzymać sąd w Górze. Nieco światła na ten temat rzucają dwa zamieszczone poniżej teksty.
Sławomir Piechota i Stanisław Huskowski (Platforma Obywatelska) 16 stycznia 2009 r., złożyli w powyższej sprawie zapytanie poselskie nr 3243, które skierowali do ministra sprawiedliwości. Tekst poselskiego zapytania poniżej.

„Szanowny Panie Ministrze! Z informacji uzyskanych ze Starostwa Powiatowego w Górze wynika, że Ministerstwo Sprawiedliwości wytypowało do likwidacji kilka wydziałów wieczystoksięgowych, w tym Wydział Ksiąg Wieczystych w Głogowie Oddział Zamiejscowy w Górze.

Wydział ten został utworzony w 2004 r., przede wszystkim ze względu na dużą odległość, jaka dzieli część mieszkańców powiatu górowskiego od Głogowa. Na terenie rozległego terytorialnie powiatu górowskiego zamieszkują w dużej części osoby niezamożne, bezrobotne i starsze, dla których pokonanie odległości ok. 70 km do Głogowa - gdzie mieści się Wydział Ksiąg Wieczystych - byłoby dość trudne. Jak wynika z przedstawionych mi informacji, licznie występujące nieprawidłowości w księgach wieczystych wynikają z faktu odzyskania ziem po drugiej wojnie światowej oraz istnieniu wielu siedzib ksiąg wieczystych niezwiązanych z Górą i powiatem górowskim. W najbliższym czasie trzeba będzie wpisać ok. 2600 ostrzeżeń o niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księgach wieczystych a rzeczywistym stanem prawnym. Dość często zdarza się, że jedna nieruchomość posiada kilka ksiąg wieczystych i uporządkowanie stanu prawnego wymaga ze strony właścicieli wielu wizyt w sądzie.
Władze powiatu zdają sobie sprawę, że planowane uruchomienie elektronicznej księgi wieczystej związane jest z posiadaniem odpowiedniego lokalu i gotowe są przekazać nieodpłatnie na ten cel potrzebny obiekt.

W przedstawionych powyżej okolicznościach zwracamy się do Pana Ministra z zapytaniem:
Czy Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa lub rzeczywiście podjęło decyzję o likwidacji Oddziału Zamiejscowego w Górze Wydziału Ksiąg Wieczystych w Głogowie?


11 lutego na zapytanie posłów: Sławomira Piechoty i Stanisława Huskowskiego odpowiedzi w imieniu ministra sprawiedliwości udzielił podsekretarz stanu - Łukasz Rędziniak.


"Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie panów posłów Sławomira Piechoty i Stanisława Huskowskiego w sprawie zamiaru likwidacji Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Głogowie z siedzibą w Górze, przesłane przy piśmie z dnia 23 stycznia 2009 r. nr SPS-024-3243/09, uprzejmie przedstawiam, co następuje:

Na wstępie pragnę poinformować, że w Ministerstwie Sprawiedliwości prowadzone są prace analityczne w zakresie potrzeby zmiany struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego, podjęte przede wszystkim w celu racjonalnego wykorzystania kadry orzeczniczej i administracyjnej sądów powszechnych. W ramach realizacji wymienionego powyżej zamierzenia znoszone są niektóre wydziały funkcjonujące w niewielkich sądach rejonowych, co dotyczy głównie wydziałów grodzkich, w tym zamiejscowych wydziałów grodzkich, oraz zamiejscowych wydziałów ksiąg wieczystych.

Odnosząc się do kwestii zniesienia Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Górze, należy podnieść, że zasadnicze znaczenie dla oceny potrzeby funkcjonowania struktur sądowych ma wpływ spraw do konkretnej jednostki.

W 2007 r. do Sądu Rejonowego w Głogowie wpłynęło 13 427 spraw wieczystoksięgowych dotyczących wpisu do Dziennika Ksiąg Wieczystych. Odnotować przy tym trzeba, że wpływ spraw tej kategorii w Sądzie Rejonowym w Głogowie dotyczy 2 wydziałów, z siedzibami - w Głogowie (9849 spraw) i Górze (3578 spraw). Liczba spraw wpływających do Wydziału w Górze odpowiada ok. 38% średniego wpływu spraw wieczystoksięgowych w kraju (średnio 9305 spraw na wydział).

Przedstawione powyżej dane statystyczne uzasadniają likwidację Wydziału Ksiąg Wieczystych w Górze, zwłaszcza że Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Głogowie jest przygotowany logistycznie do przejęcia spraw ze wskazanej jednostki organizacyjnej.

Odnosząc się do podnoszonego argumentu dotyczącego skutku omawianej reorganizacji, jakim ma być utrudniony dostęp obywateli do sądu w sprawach wieczystoksięgowych, należy podnieść, iż kwestia ta winna być rozważana z uwzględnieniem faktu, że aktualnie trwają prace nad zapewnieniem dostępu internetowego online do wydziałów ksiąg wieczystych.

Natomiast nie jest możliwe ustosunkowanie się do stwierdzenia o potrzebie dokonania w najbliższym czasie wpisu około 2600 ostrzeżeń o niezgodności miedzy stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, gdyż fakt ten nie znajduje potwierdzenia w zgromadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości dokumentacji.

Okoliczność występowania wielu "zdublowanych" ksiąg wieczystych nie daje podstaw do stwierdzenia, by sytuacja ta wymagała od właścicieli nieruchomości wielu wizyt w sądzie. W przypadku bowiem identycznego stanu prawnego ujawnionego co najmniej w dwóch księgach wieczystych prowadzonych dla tej samej nieruchomości sąd z urzędu może zamknąć jedną z tych ksiąg, co jest czynnością o charakterze technicznym. W każdej innej sytuacji usuniecie niezgodności wymaga wytoczenia powództwa o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Postępowanie takie prowadzone jest jednak w wydziale cywilnym, nie zaś w wydziale ksiąg wieczystych.

W tym miejscu, uwzględniając zakres zagadnień poruszonych w zapytaniu, pragnę poinformować panów posłów, że niezależnie od omawianej zmiany organizacyjnej planowane jest także zniesienie Zamiejscowego Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Głogowie z siedzibą w Górze. Z wnioskiem o likwidację zamiejscowych wydziałów w Górze występowali prezes Sądu Rejonowego w Głogowie oraz prezes Sądu Okręgowego w Legnicy.

Istotne znaczenie dla oceny potrzeby istnienia Zamiejscowych Wydziałów: Grodzkiego i Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Górze mają koszty funkcjonowania tych jednostek organizacyjnych. Trzeba bowiem zauważyć, że pomieszczenia, w których działają omawiane wydziały, są wynajmowane od starostwa powiatowego, co wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. W 2007 r. wydatki te wyniosły ponad 135 tys. zł. Podana kwota nie obejmuje bieżących napraw usterek budynku oraz kosztów eksploatacji sprzętu biurowego i komputerowego.

Pragnę zatem poinformować panów posłów, że omawiane zmiany organizacyjne nie znalazły jeszcze ostatecznego rozstrzygnięcia i zniesienie Zamiejscowych Wydziałów: Grodzkiego oraz Ksiąg Wieczystych w Górze będzie przedmiotem dalszej analizy. Decyzja w tej sprawie podjęta zostanie z uwzględnieniem wszelkich istotnych okoliczności, w tym szczególnie prawa obywateli do dogodnego dostępu do sądu. "

Brak komentarzy: