czwartek, 12 sierpnia 2010
Przygnębiająca statystyka
Okres letni nie przynosi znaczącego zmniejszenia bezrobocia na ternie naszego powiatu. Tylko w gminie Wąsosz odnotowano spadek bezrobotnych o 1 osobę. Można powiedzieć, że bezrobocie na terenie naszego powiatu i wszystkich jego gmin utrzymuje się na stałym, bardzo wysokim poziomie.
Na 2874 bezrobotnych na terenie naszego powiatu tylko 636 osób (22,13%) posiada prawo do zasiłku. Bez pracy pozostaje 1526 kobiet (53,1%) ogółu bezrobotnych.
W miejscowościach wiejskich zamieszkuje 1783 bezrobotnych, co stanowi 62% ogółu. Osób, które nie ukończyły 25 lata, a pozostają w rejestrze PUP mamy na terenie powiatu 710, co daje 24,7% ogółu bezrobotnych. Można powiedzieć, że co 4 bezrobotny jest młodym człowiekiem, który wciąż czeka na swoją szansę.
Bez pracy pozostaje 21 osób, które nie ukończyły 27 roku życia, ale mają wyższe wykształcenie.
Wciąż duża jest armia ludzi bez kwalifikacji zawodowych zarejestrowanych w PUP. W lipcu było ich 770. To aż 26,8% wszystkich zarejestrowanych w PUP.
W lipcu 25 osób odmówiło bez uzasadnionej przyczyny podjęcia pracy a 30 nie potwierdziło gotowości podjęcia pracy. W tym samym okresie 98 osób zostało wyłączonych z ewidencji bezrobotnych. 278 osób zarejestrowało się w PUP po raz pierwszy i uzyskały tym samym status bezrobotnych.
PUP w Górze nie przygląda się biernie zjawisku wysokiego bezrobocia na ternie naszego powiatu. W I półroczu do PUP wpłynęły 604 oferty pracy, z tego z sektora publicznego 462.
W okresie tym do prac interwencyjnych i robót publicznych skierowano 96 osób. Na szkolenia PUP wysłał 197 osób, a staże uzyskały 143 osoby (z tego staż 8 miesięczny – 62 osoby, a półroczny 81 osób). W pracach społeczno użytecznych wzięło udział 30 osób. 12 osób mające status bezrobotnych podjęło ryzyko i sięgnęło po pożyczkę, by rozpocząć działalność gospodarczą na własny rachunek. 13 pracodawców otrzymało z PUP środki na stworzenie dodatkowego stanowiska pracy w swojej firmie.
Pieniądze na stworzenie tych form zatrudnienia PUP pozyskał z centralnego Funduszu Pracy, z rezerw Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, środków leżących w gestii Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. PUP sięgał – i sięga - po pieniądze wszędzie tam, gdzie rysowała się szansa ich pozyskania.
PUP kontynuuje realizację projektu „Wystarczy chcieć”. Środki na realizację tego projektu pochodzą z UE. W 2010 roku wartość tego projektu realizowanego przez nasz PUP wyniesie 2.314.000 zł. Dzięki projektowi PUP planuje objąć działaniami aktywizującymi 276 bezrobotnych. Szczególną uwagę zwróci się na osoby bezrobotne, które nie ukończyły 25 roku życia, długotrwale bezrobotnych oraz tych, którzy skończyli realizację kontraktu socjalnego.
W kręgu zainteresowania PUP przy realizacji tego programu znajdują się również bezrobotni, którzy ukończyli 50 rok życia. Baczną uwagę PUP zwróci na osoby bez kwalifikacji zawodowych, bez wykształcenia średniego.
Tu należy przypomnieć, iż do osób nie mających wykształcenia średniego lub wyuczonego zawodu pomocna dłoń wyciąga kierowana przez Krzysztofa Mielczarka instytucja o nieco przydługiej nazwie: Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, która znajduje przy ulicy Głowackiego w Górze. Od 1 września za darmo będzie można tam zdobyć wykształcenie, i to zupełnie za darmo. Uczniowie otrzymają za darmo podręczniki, bo dyrektor Krzysztof Mielczarek załatwił 1,5 mln zł z UE. CKUiP serdecznie zaprasza w swoje progi tych wszystkich, którzy pragną zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.
W ramach projektu „Wystarczy chcieć” PUP planuje zorganizowanie staży dla 144 osób, 49 osób będzie mogło otrzymać środki na podjęcie własnej działalności gospodarczej, 138 osób będzie mogło wziąć udział w szkoleniach (kurs obsługi komputera, bukieciarstwo, aranżacja roślin. Zorganizowane zostaną też kursy spawania, obsługi wózków widłowych. Można będzie zdobyć prawo jazdy kat E i C, zawód kucharza oraz inne.
Już w I półroczu 2010 staż otrzymało 139 osób, na szkolenia skierowano 58 osób a 24 bezrobotnym przyznano środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej na własny rachunek.
Jeżeli chodzi o stopę bezrobocia na ternie naszego powiatu, to była ona najwyższa w tym roku w miesiącu lutym, gdy wynosiła 26,6%. W tym samym miesiącu dla województwa dolnośląskiego wynosiła ona 13,9% a dla kraju – 13,0%.
Najświeższe dane dotyczące stopy bezrobocia pochodzą z czerwca. Poziom bezrobocia na terenie powiatu górowskiego wynosił wówczas – 23,7%. Wyższym poziomem bezrobocia legitymowały się tylko dwa powiaty na terenie naszego województwa: złotoryjski – 24,9% oraz lubański – 24,3%.
W czerwcu poziom bezrobocia dla naszego województwa wynosił 12,4% a dla Polski – 11,6%. Ze smutkiem i zaniepokojeniem odnotować należy fakt, iż bezrobocie w czerwcu 2010 roku (23,7%) było wyższe o 3,5% w stosunku do stopy bezrobocia w czerwcu 2009 r. – 20,2%.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz