wtorek, 9 czerwca 2009

Historia bliska młodym pasjonatom

Kolejny sukces odnieśli górowanie w konkursie organizowanym przez Ośrodek Karta. Temat trzynastej edycji konkursu w programie „Historia bliska”, adresowanym do młodzieży szkół średnich i gimnazjów, brzmiał: „Rok 1989: koniec, przełom, początek…?”.


Na konkurs nadesłano 144 prace autorstwa 297 uczniów, z 88 szkół, z 60 miejscowości całej Polski. W tym roku najwięcej prac nadesłano z trzech województw: wielkopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego - ich udział sięga 45%; tylko 11% wszystkich prac pochodzi z wielkich aglomeracji. Uczniom towarzyszyło 114 opiekunów, przeważnie nauczycieli historii.


W XIII – tegorocznej - edycji konkursu górowianki: Ewelina Kędzierska i Anna Krawczyk wystartowały pod egidą Biblioteki Pedagogicznej w Górze. Dziewczęta z I klasy górowskiego LO przygotowały na konkurs pracę: „Rok przełomu? Rok kontynuacji?, Praca opisywała znaczenie wielkich wydarzeń z czerwcowych wyborów roku 1989. W swojej pracy nasze dziewczęta przeprowadziły wywiady z ludźmi, którzy w roku przełomu znajdowali się po przeciwnych stronach barykady.



Za swoja pracę Ewelina Kędzierska i Anna Krawczyk otrzymały wyróżnienie I stopnia. Nagrodę wręczono dziewczętom w Warszawie. Miejscem wręczenia tych jakże prestiżowych nagród był Zamek Królewski. Warto wspomnieć, iż opiekunem dziewcząt i przewodnikiem po meandrach naszej miejscowej historii był kierownik Biblioteki Pedagogicznej - Mirosław Żłobiński.


Nie jest to pierwszy – i miejmy nadzieję, że nie ostatni – sukces naszej młodzieży w konkursach organizowanych przez Ośrodek Karta.


Po raz pierwszy nasza młodzież zaistniała tam w latach 1998/99, gdy ogłoszono trzecią edycje konkursu „Historii bliskiej”. Wówczas to zespół górowskich uczniów z „ogólniaka” w składzie: Karina Chochowska, Elżbieta Chomicz, Wioletta Szostak i Joanna Zaremba zajęły drugie miejsce. Był to ogromny sukces, gdyż ich praca „Najważniejsze wydarzenia w dziejach mojej społeczności. Świadkowie i świadectwa" została dostrzeżona i nagrodzona spośród 789 prac, które wpłynęły na konkurs. Opiekunem nagrodzonych dziewcząt była nauczycielka historii w LO – Maria Chomicz.


W latach 2004/05 na listę nagrodzonych wpisał się uczeń obecnego Zespołu Szkół – Eryk Koziołkowski. Do konkursu przebiegającego pod hasłem: „Codzienność w czasie przełomu 1944–1945 przygotował pracę: „To działo się naprawdę”, która nagrodzona została wyróżnieniem I stopnia. Opiekunem Eryka był Mirosław Żłobiński.


W roku 2006 Eryk Koziołkowski po raz drugi wystartował w konkursie. Tematem konkursu było „Życie religijne w czasach PRL — jednostka, wspólnota, instytucja”. Uczeń Zespołu Szkół napisał pracę: „Okruchy z życia religijnego na ziemi górowskiej”. Za tę pracę Eryk otrzymał wyróżnienie II stopnia. Opiekunem Eryka był nauczyciel historii w ZS – Artur Małecki.


W roku 2008 takie samo wyróżnienie zdobył uczeń I klasy górowskiego LO – Kamil Kutny. Do konkursu: „Mała ojczyzna w pamięci i świadectwach” Kamil przystąpił z pracą: „Tam dom mój, gdzie serce moje”. Opiekunem Kamila była nauczycielka historii Małgorzata Smolińska.

Brak komentarzy: