środa, 3 czerwca 2009

Tabela pokory



Powyżej mają Państwo komplet wyników z wszystkich szkół naszego powiatu, w których odbył się sprawdzian szóstoklasistów.

Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła skalę średnich wyników szkół dla odbytego sprawdzianu. Skala ta ma 9 przedziałów, w których zawarte są widełki punktacji oraz związana z nimi ocena wyniku osiągniętego przez szkołę.

Na pocieszenie trzeba stwierdzić, iż żadna ze szkól powiatu górowskiego nie znalazła się w przedziale 7,9 – 17 punktów, który określany jest mianem: „najniższy”.

W przedziale punktowym 17,1 – 18, 7 znalazły się trzy szkoły z terenu powiatu: Czernina, Glinka, Irządze. Ich wynik określany jest w skali CKE, jako: „bardzo niski”.

Wynik: „niski” mogą zapisać sobie na koncie te placówki, których punktacja mieści się w przedziale: 18,8 – 20 p. Taki wynik uzyskało 6 szkół z terenu naszego powiatu.

Wynik określany jako: „niżej średniej” uzyskały te szkoły, które zmieściły się w zakresie od 20,1 – 21,3 p. W przypadku naszego powiatu mamy cztery takie placówki.

Jedyną szkołą z terenu powiatu górowskiego, która zmieściła się w skali: "średni" jest placówka w Ślubowie.
Uczniom i nauczycielom wypada pogratulować i życzyć, by w przyszłym roku szkoła znalazła się w skali: "powyżej średniej". Za wczorajsze przeoczenie bardzo wszystkich przepraszam.

Wszystkie nasze podstawówki znalazły się w grupie 39% szkół, które uzyskały wyniki niezadawalające. W skali od wyniku średniego do najwyższego znalazło się aż 70,4% polskich szkół.

Ta garść podstawowych informacji nie powinna Państwa skłonić do wyciągania zbyt pochopnych wniosków. Szkoły funkcjonują w różnym otoczeniu , uczniowie w określonych środowiskach, które są różnie uwarunkowane. Pamiętać również należy, że wiele dzieci nie uczęszcza do przedszkoli, szczególnie dzieci wiejskich. To utrudnia ich start, bo mają oni gorszą pozycje startową niż dzieci zahartowane przedszkolem.

Analiza przyczyn złych wyników sprawdzianu szóstoklasistów będzie dokonana do końca czerwca. Wypada mieć nadzieję, że będzie ona rzetelna i nie ograniczy się do stwierdzenie, że „test był trudny” albo: „w całym kraju wyszło źle”.

Warto też pamiętać o tych szkołach, które wywindowały naszą średnią do poziomu 20,7 w skali powiatu. Stało się to dzięki wynikom trzech szkół z gminy Góra oraz jednej z gminy Wąsosz. To należy docenić, chociaż uzyskane przez te placówki wyniki mogą odpowiadać tylko bardzo letnim marzeniom.

Życzyć naszym dzieciom wypada, by przyszłoroczny egzamin był lepszy. Zależy to od nich, ich rodziców i nauczycieli. W nauczaniu nie ma miejsce na indywidualizm, bo to system naczyń połączonych.
Oby tegoroczne wyniku sprawdzianu były tylko przysłowiowym wypadkiem przy pracy.

Brak komentarzy: