Z tych samych materiałów sesyjnych można poznać demografię gminy Góra. Dane są świeże jak bułeczki z naszego „Społem”, które tak pewną ręka prowadzi Władysław Stanisławski (tu mu wychodzi, a w powiecie klapa i kompromitacja na całej linii!).
Na dzień 14 marca 2009 roku w gminie Góra zamieszkiwało 21.211 mieszkańców. Nie zostały podane dane dotyczące miasta na ten dzień.
Dwa lata wcześniej było w gminie - 21.504 mieszkańców; w mieście mieszkało 12.980 osób (60,03%).
Z materiałów sesyjnych wynika jednak, iż przeprowadzona analiza doprowadziła ich autorów do ciekawych wniosków. Aż do roku 2004 liczba mieszkańców naszej gminy wzrastała. Rok 2004 – jak stwierdzono w opracowaniu – był tym, w którym ludność gminy zaczęła spadać. Część winy za taki stan rzeczy opracowanie składa na włączenie się Polski do UE i rozpoczynająca się emigrację ludności z naszego terenu. Inny powód widziany jest jako efekt wysokiego bezrobocia, które wymuszało na członkach naszej lokalnej społeczności wyjazd za chlebem.
I tak: w roku 2004 w gminie mieszkało 21.170 osób. Rok później – 21.131. W 2006 roku gmina miała 21.054 mieszkańców. Rok później było nas 21.504. I to jest ten wzrost.
Trzeba jednak stwierdzić, iż w kolejnych latach nasza sytuacja demograficzna ulegnie wyraźnemu pogorszeniu. Będzie to efektem niżu demograficznego jaki nas czeka. Znacznie mniej dzieci będzie uczęszczało do szkół co odbije się na zatrudnieniu w oświacie. Staniemy się społecznością w dość zaawansowanym wieku.
Trzeba mieć to na uwadze patrząc na perspektywy rozwoju gospodarczego naszej gminy. Musimy sobie zdać sprawę, że wyparowywanie młodych z naszej gminy staje się powoli gwoździem do jej trumny. Społeczności o zaawansowanym wieku nie są atrakcyjne dla inwestorów.
poniedziałek, 23 marca 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz