środa, 8 kwietnia 2009

O muzeum na poważnie

Rozpoczął się ruch wokół utworzenia powiatowego muzeum ziemi górowskiej. Wczoraj o godzinie 15,00 w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące problemów związanych z jego utworzeniem.

W spotkaniu uczestniczył burmistrz WąsoszaZbigniew Stuczyk, wójt JemielnaCzesław Połczyk, wójt Niechlowa - Jan Głuszko. Władze samorządu górowskiego, pod nieobecność burmistrz Ireny Krzyszkiewicz, reprezentowali: Marek Balowski (skarbnik gminy) oraz naczelnik wydziału oświaty – Bogumiła Rewers. W spotkaniu wziął udział Przewodniczący Rady Powiatu Władysław Stanisławski oraz starościna Pona.
Komitet organizacyjny muzeum zaprosił ponadto do udziału w spotkaniu radnych powiatowych, którzy podpisami wsparli projekt uchwały w tej sprawie: Kazimierza Boguckiego, Marka Biernackiego, Pawła Niedźwiedzia, Teresę Sibilak (obecni). Przypomnieć należy nazwiska tych radnych, którzy poparli uchwałę o utworzeniu muzeum, ale byli wczoraj nieobecni: Marek Hołtra, Jan Kalinowski, Tadeusz Podwiński, Grażyna Zygan – Zeid.


Spotkanie rozpoczął dyrektor wydziału oświaty w starostwieSławomir Bączewski - który przedstawił fazy tworzenia muzeum, tak by stało się zadość wymogom prawnym. W swojej prezentacji multimedialnej jasno i precyzyjnie określił działania, które należy podjąć, by idea utworzenia tej niezwykle potrzebnej placówki się skrystalizowała.

Kolejnym mówcą był Marek Wróbel, który pełni funkcję kierownika pracowni Reginalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w pracowni w Trzebinach. Zaczął on swoje wystąpienie od przypomnienia historii wykopalisk na terenie powiatu górowskiego, które sięgają XIX wieku. Marek Wróbel stwierdził: „znaleziskami z terenu powiatu górowskiego można obsadzić połowę muzeów regionalnych w Polsce”. Nasz powiat ma mnóstwo stanowisk archeologicznych, które są niezwykle bogate. Zostały one skatalogowane w książce napisanej przez dyrektora Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu. Pozycja ta zawiera ponad 800 stron druku! Kierownik pracowni wymieniał nazwy miejscowości, w których dokonano wykopalisk i znaleziono przedmioty kultury materialnej: Siciny, Bełcz Mały, Luboszyce, Płoski, Psary, Niechlów, Bartodzieje, Góra, Sądowel. Wiele z tych wydobytych z mroku niebytu eksponatów znajduje się w Trzebini. Jako kierownik tej placówki zadeklarował pomoc w tworzeniu muzeum, przekazaniu eksponatów znajdujących się w podległej mu placówce na rzecz muzeum w Górze. Wskazywał również, iż eksponaty z naszego terenu znajdują się również w muzeach wrocławskich.


Jako przykład na rozproszenie naszych zabytków wskazał trzy sarkofagi znajdujące się w Trzebiniach, które pochodzą z Sądowla. Na koniec Marek Wróbel wyraził radość i zadowolenie z faktu, iż jest szansa na powstanie muzeum w Górze. Przypomniał, iż mamy sojuszników i fachowców w dziedzinie archeologii, którzy wywodzą się z Góry. Padły nazwiska Michała Grzebielucha, który z wykształcenia jest archeologiem (pracuje we Wrocławiu, ale jest wiceprzewodniczącym komitetu muzeum w budowie) oraz prof. Jerzego Piekalskiego, dyrektora Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, rodowitego górowianina.

Koordynatorka ds. tworzenia muzeumIrena Gulczyńska – poinformowała o dotychczasowych działaniach, które podjęła na rzecz utworzenia muzeum. Pamiętać musimy, iż swoją funkcję pełni ona od 8 dni. Stworzona zostanie zakładka na internetowej stronie Starostwa Powiatowego, gdzie zamieszczony będzie apel do mieszkańców powiatu górowskiego o wsparcie działań na rzecz utworzenia muzeum. Rozważa się możliwość utworzenia fundacji na rzecz realizacji tej idei. Analizuje się możliwości uzyskania wsparcia finansowego z programów europejskich w ramach ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego.

Ta pierwsza część spotkania była bardzo dobrze zorganizowana i wszystkim obecnym przybliżyła problemy stojące na drodze utworzenia muzeum, które należy pokonać.
W części drugiej rozpoczął się cyrk.

Brak komentarzy: