
W latach 90. Kościołowi katolickiemu przyznał je ówczesny wojewoda leszczyński na mocy porozumień zawartych w ramach osławionej już Komisji Majątkowej. Ponieważ w Wielkopolsce brakowało ziemi, która mogłaby być przyznana Kościołowi w ramach rekompensaty za mienie utracone w czasach stalinowskich sięgnięto po zasoby po upadających wówczas PGR - ach.
Aż 363,265 ha (88,8%%) gruntów znajduje się w posiadaniu parafii katolickich spoza naszego terenu. Nie ma wśród naszych 14 parafii ziemskich potentatów. Łącznie 14 parafii niosących posługę duchową dla mieszkańców naszego powiatu włada gruntami o powierzchni 41,2238 ha. Są to grunty, na których znajdują się kościoły, plebanie, cmentarze, domy parafialne, place przykościelne.
Ziemskie posiadłości Kościoła na naszym terenie składają się z gruntów ornych III klasy (188 ha), IV klasy – 52 ha, V – 74 ha, VI – 6 ha. Kościół ma również lasy – ponad 7 ha, pastwiska – 18 ha i 1,6 ha stawów.
Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, iż grunty orne, pastwiska, stawy parafie oddały w dzierżawę. Podobno wygląda to tak, że dzierżawcy w zamian za dzierżawą oddają unijną dopłatę parafii.
Z wydziału finansów naszej gminy otrzymałem informację, że parafie płacą podatek rolny w pełnej wysokości i nie ubiegają się o zwolnienie z podatku. Zwolnione z podatku są tylko obiekty kultu religijnego (świątynie) oraz ta część plebanii (kancelaria), w której przyjmowani są interesanci. Za całą resztę nieruchomości parafie płacą podatek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz