wtorek, 22 lutego 2011

Nie ma lekko

Jak informuje nasza straż pożarna w okresie od 14 do 20 lutego nie brakowało naszym strażakom pracy. Jednostki straży pożarnych interweniowały w 13 przypadkach. Wybuchło ogółem 10 pożarów. Trzykrotnie strażacy gasili ogień w Luboszycach (przybudówka w budynku mieszkalnym, budynek mieszkalny, siano i belki drewniane po poprzednim pożarze). Tyleż samo razy interweniowali w Górze, ale na szczęście była to klasyka pożarów w naszym mieście – płonące kontenery.

Ponadto strażacy w Smolnem gasili baloty słomy, w Piotrowicach Małych, Osetnie i Rogowie Górowskim suchą trawę.
Ugaszenie tych 10 pożarów wymagało podniesienia na nogi 13 zastępów w sile 60 strażaków.

Straż pożarna odnotowała w tym samym okresie czasu 3 zagrożenia miejscowe. Stworzyły je: plama oleju na drodze w Górze, plama po substancji ropopochodnej w Górze oraz wyciagnięcie samochodu z rowu w Glince.
W działaniach tych udział brały 3 zastępy liczące łącznie 11 strażaków. W składzie: 11 strażaków.

Od początku 2011 roku nasza straż pożarna brała udział w 126 akcjach interwencyjnych. Statystycy odnotowali 34 pożary (29 małe, 4 średnie i 1 bardzo duży. Z prostego rachunku wynika, że nasi strażacy interweniowali średnio 2,47 razy na dobę.
92 razy strażacy wyjeżdżali, by zlikwidować miejscowe zagrożenia (23 małe i 69 lokalnych). Od początku roku nie odnotowano żadnego fałszywego alarmu.

Poniżej mają Państwo opisy akcji strażaków z dwóch pożarów w Luboszycach. Opis poniższy sporządził kapitan Marcin Klefas za co mu razem z Państwem dziękujemy.

W dniu 14 lutego 2011 r. w Luboszycach powstał pożar w kotłowni w budynku mieszkalnym w Luboszycach. Do działań zadysponowano 2 zastępy z JRG Góra w sile 7 strażaków i 1 zastęp z OSP Luboszyce w sile 7 strażaków. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się w pomieszczeniu kotłowni na parterze, ogień przedostaje się na stropodach przybudówki. Działania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych na palącą się drewnianą konstrukcję stropodachu oraz sprawdzeniu poddasza budynku mieszkalnego, czy ogień nie rozprzestrzenił się. Działania prowadzono do całkowitego stłumienia ognia. Spaleniu uległ stropodach przybudówki pokryty blachą oraz okno w obiekcie. Wstępne straty oszacowano na kwotę 2 tys. zł. Uratowano budynek mieszkalny. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zaprószenie ognia od pieca centralnego ogrzewania.

W dniu 20 lutego 2011 r. w Luboszycach powstał pożar w niezamieszkałym budynku jednorodzinnym.
Do działań zadysponowano 1 zastęp z JRG Góra w sile 4 strażaków i 1 zastęp z OSP Luboszyce w sile 7 strażaków. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że pożarem objęta jest cała konstrukcja dachu. Działania strażaków polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych na palący się dach oraz przeszukaniu parterowej części budynku w celu ustalenia czy nie znajdują się tam osoby. Po zlokalizowaniu pożaru zastępy za pomocą podręcznego sprzętu burzącego przystąpiły do usuwania nadpalonego siana znajdującego się w części strychowej budynku. Działania prowadzono do całkowitego ugaszenia pożaru. W wyniku pożaru spaleniu uległa konstrukcja dachowa budynku. Wstępne straty oszacowano na kwotę 40 tys. zł. Uratowano parter domu wraz z wyposażeniem. Prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.

Brak komentarzy: