piątek, 2 kwietnia 2010

Unia Górowian do samorządu

30 marca 2010 r. Unia Górowian skierowała na do samorządu gminnego pismo w sprawie wariantów przebiegu obwodnic. Treść pisma zamieszczam poniżej.

Przewodniczący Rady Miejskiej, Szanowny Pan Jerzy Kubicki

Stowarzyszenie Unia Górowian, za Pana pośrednictwem zwraca się do wszystkich radnych naszej gminy, z prośbą o włączenie tematu rozwiązań komunikacyjnych w rejonie Góry do porządku obrad najbliższej sesji Rady Miejskiej w Górze.

Powszechnie wiadomo, że rusza budowa przeprawy mostowej na Odrze w Ciechanowie, czego konsekwencją jest pilna potrzeba rozwiązania problemów komunikacyjnych m. in. w gminie i mieście Góra. Podjęte dotychczas przez samorząd działania nie przesądzają jednoznacznie o pomyślnym rozwiązaniu dla mieszkańców naszej społeczności, szczególnie w obszarach, które bezpośrednio zostaną dotknięte wzmożonym ruchem tranzytowym.
Temu celowi ma służyć opracowanie wykonane przez Wrocławskie Biuro Urbanistyki, pn. Urbanistyczna analiza funkcjonalno – przestrzenna z rozwiązaniami wariantowymi dla układu komunikacyjnego miasta i gminy Góra, którego publiczna prezentacja miała miejsce w dniu 18 marca b.r. w Urzędzie Miasta i Gminy. Opracowanie ma również posłużyć do wprowadzenia zmian w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Góra oraz planów miejscowych, jak również do zabezpieczenia niezbędnych rezerw terenowych pod infrastrukturę komunikacyjną.
W związku z tym, że prezentacja przyjęła formę debaty w trakcie której padały różne opinie na temat wyboru jednego z kilu przedstawionych wariantów przebiegu tzw. obwodnicy Góry, należy bezwzględnie kontynuować dyskusję w gronie radnych.

Z uwagi na to, że projektowane rozwiązania komunikacyjne związane z budową mostu w Ciechanowie będą miały znaczenie strategiczne dla rozwoju naszego miasta gminy i powiatu, wnosimy o przeprowadzenie konsultacji społecznych na mocy Art. 5a. ustawy o samorządzie gminnym. Jedną z form konsultacji, może być przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców, zainteresowanych bezpośrednio skutkami tych rozwiązań.
W związku z tym, że samorząd poprzedniej kadencji zaniedbał sygnalizowane w 2004 r. potrzeby aktualizacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Góra, pod kątem budowy mostu w Ciechanowie, obecnemu samorządowi w sposób szczególny powinno leżeć na sercu ograniczenie do niezbędnego minimum terminów legislacyjnych, oraz zapewnienie udziału mieszkańców w rozwiązywaniu spraw ważnych dla gminy.

Jednocześnie apelujemy, o wstrzymanie do czasu wyboru ostatecznej wersji rozwiązania układu komunikacyjnego w rejonie Góry, uchwał o przebiegu i budowie tzw. „małej obwodnicy”, która dopóki jest fragmentem jednego z nie przekonsultowanych wariantów, może przesądzić o ujemnych i nieodwracalnych skutkach dla mieszkańców Góry i Starej Góry przez wiele lat.

Wyrażamy głębokie przekonanie, że kierując się dobrem wspólnoty samorządowej Rada Miejska w Górze kadencji 2006 – 2010, spełni powierzoną jej misję społeczną, czym przyczyni się do rozwiania niepokoju wielu mieszkańców naszej gminy, a wypracowane wspólnie stanowisko, wpisze się jasną kartą w górowską samorządność, która nie powinna być sterowana odgórnie.

Z p o w a ż a n i e m
w imieniu Stowarzyszenia Unia Górowian
Przewodniczący
Zbigniew Józefiak


Załączniki:
1/ Rysunek projektowanych rozwiązań komunikacyjnych
2/ Analiza SWOT z uwagami zgłoszonymi przez StUG
3/ Stanowisko Stowarzyszenia Unia Górowian

Do wiadomości:
1/ Radni Rady Miejskiej w Górze
2/ Burmistrz Góry
3/ Starosta Powiatu Górowskiego
4/ Wójt Gminy Jemielno
5/ Radny Dolnośląskiego Sejmiku Samorządowego
6/ Urząd Marszałkowski we Wrocławiu
7/ Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu
8/ Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu
9/ Powiatowy Zarząd Dróg w Górze

Brak komentarzy: