czwartek, 8 kwietnia 2010

Zgodnie z wolą większości

7 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady Społecznej SP ZOZ w Górze, które dotyczyło zaopiniowaniu projektu uchwały dotyczącej likwidacji SP ZOZ w Górze. W obradach uczestniczyli również radni powiatowi nie będący członkami tego gremium oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w naszym szpitalu.

Zarząd Powiatu przygotował projekt uchwały, dotyczący przekazania majątku dla spółki o nazwie: „Powiatowe Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”, która ma przejąć obowiązki istniejącego dotąd szpitala.

W projekcie uchwały czytamy, iż: „termin otwarcia likwidacji ustala się na dzień 1.06.2010”.
Co oznacza to dla pacjentów? W projekcie uchwały czytamy: „Osobom korzystającym dotychczas ze świadczeń zdrowotnych oznaczonych rodzajowo w statucie zespołu i udzielanych przez Zespół w dniu rozpoczęcia likwidacji, zapewnia się dalsze nieprzerwane udzielanie takich świadczeń bez ograniczenia ich dostępności, warunków udzielania oraz jakości przez Samodzielny Zespół Opieki Zdrowotnej w likwidacji”.

Te zapisy nie wzbudziły żadnych uwag członków Rady Społecznej. Problemy rozpoczęły się przy sformułowaniu paragrafu 3. W wersji przedstawionej Radzie Społecznej przez Zarząd Powiatu brzmiał on tak: „Z dniem likwidacji Zespołu jego majątek oraz majątek ruchomy powiatu, który użytkuje Zespół, staje się własnością Powiatu Górowskiego i zostanie aportem wniesiony do Spółki, a zobowiązania i należności zespołu z dniem zakończenia likwidacji stają się zobowiązaniami i należnościami Powiatu Górowskiego”.

Ten przydługi i nieco niejasny zapis wzbudził wątpliwości członka Rady SpołecznejEdwarda Kowalczuka. Zabrał on głos i zgłosił postulat, by proponowany zapis ująć w jednym, precyzyjnie brzmiącym zdaniu. Edward Kowalczuk wykazał też brak logiki w proponowanym przez Zarząd Powiatu zapisie. Chodziło mu o zwrot: „staje się własnością powiatu”. Nieprecyzyjność tego zapisu polegała na fakcie, iż cały szpital jest własnością powiatu a więc stanowi część majątku powiatu, wobec powyższego nie ma sensu zapisywać tego, co jest własnością powiatu raz jeszcze.

Edward Kowalczuk zaproponował nowe brzmienie paragrafu 3. W jego ujęciu brzmiało ono tak: „Z dniem likwidacji Zespołu jego majątek oraz majątek ruchomy użytkowany przez Zespół staje się własnością Powiatu Górowskiego i wraz z majątkiem ruchomym, użytkowanym przez Zespół, zostanie wniesiony aportem do spółki”.

Na wniosek Edwarda Szendryka zdanie: „a zobowiązania i a zobowiązania i należności zespołu z dniem zakończenia likwidacji stają się zobowiązaniami i należnościami Powiatu Górowskiego” zostało zapisane jako odrębny punkt.

W sprawie majątku nieruchomego projekt uchwały stwierdza: „Majątek nieruchomy będący w użytkowaniu Zespołu zostanie udostępniony Spółce”.
I w ten sposób zakończyła się ponad 2 miesiące trwająca bitwa o nieprzekazywalnie majątku nieruchomego nowej spółce. Majątek nieruchomy zostanie wydzierżawiony nowej spółce na zasadach, które określi Rada Powiatu.

Projekt uchwały reguluje również sytuację pracowników SP ZOZ. W paragrafie 4 określono to w sposób następujący: „Pracownicy Zespołu, z dniem przejęcia świadczeń przez podmiot określony w paragrafie 2 (Powiatowe Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze, sp. z o.o.) stają się pracownikami tego podmiotu na podstawie artykułu 23 prim kodeksu pracy”.
W praktyce oznacza to, iż wszyscy zatrudnieni w naszym szpitalu będą też świadczyć pracę na rzecz nowej spółki.

Termin zakończenia działalności Zespołu, czyli dotychczasowego szpitala, wyznaczono na okres do 31 maja 2011 roku. Zakończenie działalności likwidacyjnych Zespołu nastąpi do 31 maja 2011 roku.

Podczas obrad dyrektorka szpitala – Czesława Młodawska, poinformowała o podjętych przez nią pracach, by otrzymywana przez pracowników premia została wliczona w ich pensje zasadnicze.
W chwili obecnej pracownik SP ZOZ ma prawo do 20% premii miesięcznej. Działające na terenie SP ZOZ związki zawodowe postulowały, by premię tę wliczyć do pensji zasadniczej. Dyrekcja dość długo opierała się temu pomysłowi, ale obecnie przystąpiła do prac nad jego realizacją. Dyrektorka Młodawska poinformowała, iż trwają prac nad włączeniem 15% z 20% premii do płac zasadniczych. 5% miałoby nadal stanowić premię, jako czynnik motywujący. Nie oznacza to jednak, że każdy dostanie 15 procentowy dodatek do płacy. Poczynione wyliczenia wskazują, iż realnie może być to ok. 10%. W tej sprawie trwają wyliczenia i symulacja wielkości podwyżek płac zasadniczych zostanie przedstawiona każdemu pracownikowi.

Dyrektorka Młodawska pokusiła się również o oszacowani majątku ruchomego szpitala. Jego wartość księgowa wynosi ok. 900 tys. zł. Wartość rynkową dyrektorka Młodawska wyliczyła na ok. 500 tys. zł. Poinformowała również, iż sprzęt darowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oddziałowi dziecięcemu, nie może być bez zgody ofiarodawcy przekazany do nowej spółki. Wymaga to bowiem zgody ofiarodawcy. O taką zgodę będzie szpital występował.

Radny powiatowy Tadeusz Bieleń oraz Edward Kowalczuk zwrócili uwagę, iż w dobrym tonie byłoby zwrócenie się do gmin, które również fundowały sprzęt dla szpitala z informacją, co będzie się tym sprzętem działo po likwidacji SP ZOZ. Jak powiedział radny Tadeusz Bieleń: „Nie raz nowa spółka będzie zwracał się o pomoc, więc warto uczynić taki gest pod adresem naszych gminnych samorządów”.
Edward Kowalczuk apelował, by nie zwlekać lecz już przystąpić do wyceny mienia, bo szkoda czasu.

Zebranie zakończyło się głosowaniem nad projektem uchwały, który po zaaprobowaniu zmian zgłoszonych przez Edwarda Szendryka i Edwarda Kowalczuka został przyjęty 14 głosami za i 1 wstrzymującym.

Brak komentarzy: