piątek, 21 maja 2010

Przyznano tytuły

Znane się już nazwiska osób, które otrzymają w tym roku zaszczytne medale „Zasłużony dla Ziemi Górowskiej”. Wczoraj radni zaakceptowali kandydatów podczas posiedzenia specjalnie w tym celu zwołanej komisji. Obecna podczas obrad komisji burmistrz Irena Krzyszkiewicz wyjaśniła zasady, jakimi kierowano się przy nominacji kandydatów.
Kryteria wyboru były następujące:
- nieprzerwane pełnienie funkcji kierowniczej w jednostce samorządowej przez 20 lat,
- silny związek z działalnością samorządową, na rzecz wspólnoty samorządowej oraz w organizacjach pozarządowych.

Irena Kryszkiewicz poinformowała radnych, iż w tym roku nie będzie nagrody finansowej, która dotąd towarzyszyła tytułowi „Zasłużony dla Ziemi Górowskiej”. W roku ubiegłym Regionalna Izba Obrachunkowa zwróciła naszemu samorządowi uwagę, iż przyznawanie gratyfikacji finansowej do tego tytułu jest niezgodne z prawem. Było to o tyle dziwne, iż przez 13 lat RIO nigdy nie miało do tego zastrzeżeń.

W tym roku medale „Zasłużony dla Ziemi Górowskiej” otrzymają:

1. Wiesław Durbajło – kierownik Ośrodka Kopalń Gazu w Górze, od wielu lat prezes Zarządu klubu sportowego „Pogoń” Góra.
2. Zbigniew Józefiak – w I kadencji samorządu miejskiego 1990 – 94 radny miejski, szef Unii Górowian, autor „niebieskiego” wariantu obwodnicy, współtwórca „Góry Rocka”.
3. Stefan Kasperski – od ponad 40 lat związany z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, ich wieloletni szef.
4. Kazimierz Kobus – od 20 lat sołtys wsi Rogów Górowski.
5. Józef Kukuła – od 20 lat zarządza jednostką odpowiedzialną za oczyszczanie miasta.
6. Grażyna Onichimowska – autorka projektu medalu, wieloletni pracownik Domu Kultury w Górze.
7. Tadeusz Otto – od 20 lat nieprzerwanie i skutecznie pełni funkcję sekretarza UMiG, współpracuje już z 5 burmistrzem.
8. Urszula Ratajczak – od 20 lat dyrektorka przedszkola przy ulicy Żeromskiego.
9. Grzegorz Aleksander Trojanek – radny i przewodniczący Rady Miejskiej, pomysłodawca medalu, który w tym roku otrzyma, przewodniczący komitetu założycielskiego muzeum, regionalista.
10. Helena Wawrzyńczak – wieloletnia szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i moja wychowawczyni w klasie Ia Szkoły Podstawowej im. Henryka III Głogowskiego (tzw. „dwójka”).
11. Mirosław Żłobiński – pomysłodawca i twórca gazety samorządowej „Przegląd Górowski”, autor pierwszego folderu o ziemi górowskiej, regionalista i znawca dziejów powiatu górowskiego,

W tym roku mamy więc wysyp osób, którym przyznano medale. Jest ku temu okazja ponieważ obchodzimy 20 lecie samorządu.
Poczas posiedzenia komisji burmistrz Irena Krzyszkiewicz zwróciła się do radnych z pytaniem: czy mają Państwo inne kandydatury bądź jakieś zastrzeżenia do tych, które zostały przedstawione? Zapadło milczenie. Burmistrz nalegała na zabierania głosu i dzielenie się wątpliwościami, by – jak to zgrabnie ujęła: „nie było później narzekań i krytyki szeptanej na ulach miasta”. Zastrzeżeń podczas posiedzenia komisji nie odnotowałem.

Podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji jedna z radnych pytała czy nie zadużo osób otrzyma medale. Burmistrz odpowiedziała, że kandydatów zgłoszonych było znacznie więcej.
Tu pozwolę sobie na niedyskrecję, iż zgłoszono kandydaturę burmistrz Ireny Krzyszkiewicz. Odmówiła ona przyjęcia tego tytułu.

Mogą mieć Państwo wątpliwości czy na liście nie mogły znaleźć się inne osoby. Takie wątpliwości zgłaszali radni. Burmistrz wyjaśniła, iż w ubiegłych latach przyznawano tytuł „Zasłużony dla Ziemi Górowskiej”, co było jednoznaczne nie tylko z nagrodą pieniężną, ale również z otrzymaniem przez laureata medalu. Uchwała określająca zasady przyznania medalu określa wyraźnie, iż medal można otrzymać tylko raz. I dlatego wielu potencjalnych kandydatów nie może zostać ponownie uhonorowanych.
27 maja, w uroczystej oprawie, laureaci otrzymają medale.

Brak komentarzy: