poniedziałek, 10 maja 2010

Twarze górowskiej bezpieki - cz. 1


Wrocławski Instytut Pamięci Narodowej wydał pozycję pod tytułem: „Twarze dolnośląskiej bezpieki”. Książka ma charakter informatora personalnego, w którym zawarte są dane o obsadzie kierowniczych stanowisk Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku w latach 1945 – 1990.

W książce znajdujemy również nazwiska pracowników aparatu bezpieczeństwa będących na stanowiskach kierowniczych w naszym mieście. Ponieważ ta fascynująca pozycja ukazała się w niewielkim nakładzie 500 sztuk pozwolę sobie przytoczyć Państwu jej fragmenty dotyczące naszego miasta.

Minister Bezpieczeństwa Publicznego gen. Stanisław Radkiewicz 4 kwietnia 1945 roku mianował dowódcą Grupy Operacyjnej, która miała organizować jednostki UB na dolnym Śląsku kpt. Władysława Śliwę vel Stanisława Imiołka. 15 kwietnia 1945 roku do Wrocławia przybywa Grupa Operacyjna Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, która liczy 60 osób. W jej skład wchodzą dwie grupy: wywodząca się z krakowskiego grupa 35 osób oraz z kielecczyzny – 25 osób. We Wrocławiu toczą się jeszcze walki, wić funkcjonariusze UB nie mogą objąć władzy w stolicy Dolnego Śląska. Sadowią się w Kątach Wrocławskich i stamtąd rozpoczynają tworzenie ubeckich struktur w miastach dolnośląskich zajętych przez Rosjan.

Jak czytamy w książce: „W okresie od czerwca do lipca 1945 roku zorganizowane zostały Powiatowe Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego w następujących miastach województwa: (…) Górze Śląskiej”.
Książka zawiera tabelaryczne zestawienie szefów Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Górze w latach 1945 – 1956.


Jak Państwo widzą Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego rozpoczął oficjalną działalność w naszym mieście 1 lipca 1945 roku.
Książka zawiera biografie kierowników PUBP w Górze, które przedstawię Państwu wkrótce.

Brak komentarzy: