środa, 1 lipca 2009

Już za rok matura

30 czerwca maturzyści otrzymali swoje upragnione świadectwa maturalne, które – podobno – oznaczają wejście w dorosłość. Na terenie Góry mamy trzy placówki oświatowe, w których młodzież – i nie tylko – może zdobyć tę przepustkę do “dorosłości” (eufemizm godny zastanowienia) lub prościej: do podjęcia studiów.

Do matury w górowskich wszystkich szkołach średnich przystąpiło 338 uczniów. Egzamin maturalny zdało 268 (79,3%).

Najwięcej maturzystów było w Liceum Ogólnokształcącym – 207. Spośród nich maturę uzyskało 178 osób (zdawalność na poziomie 86%). W skali województwa dolnośląskiego zdawalność matury w liceach ogólnokształcących wyniosła 88,9%, a w kraju – 89%.

W Zespole Szkół do matury przystąpiło 114 uczniów. Trzeba pamiętać, iż w tej szkole młodzież uczy się w technikach i liceach profilowanych.

Zespół Szkół osiągnął bardzo dobry wynik w zdawalności matury dla technikum. Do egzaminu przystąpiło 90 uczniów a zdało 67 (74,4%). Średnia dla naszego województwa, dla tego typu szkół, wyniosła 68%, dla kraju 67%).

W liceach profilowanych, które prowadzi również Zespół Szkół, do matury przystąpiło 24 uczniów. Egzamin zdało 11 (45,8%). Średnia dla Dolnego Śląska wynosi 59,8%; dla Polski – 69%.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego maturę zdobywają te osoby, które z przeróżnnych względów nie zdobyły jej wcześniej a mają ambicje dalszego kaształcenia. Trzeba tu przypomnieć, iż szkoła ta istnieje od 2004 roku. Adresowana jest dla osób pracujących i niepracujących, które chcą podnieść poziom swojego wykształcenia. Nauka jest bezpłatna.

W tym roku do matury podeszło tam 17 uczniów. Zdało ją 12. Daje to zdawalność na poziomie 70,6%. Jest to bardzo dobry wynik. W skali województwa wskaźnik ten wynosi 44,9% a kraju – 31%. W dotychczasowj, krótkiej historii tej szkoły, jest to najlepszy wynik. Daje on tej placówce 4 miejsce na Dolnym Śląsku.

Kształcenie dorosłych – a szczególnie namówienie ich do zdawania matury – jest zadaniem bardzo trudnym. Była drektorka CKUiP Teresa Frączkiewicz wspomina do dnia dziesiejszego panią, która nie chciała przyjść na maturę, bo nie wierzyła we własne siły. Dopiero siła perswazji byłej dyrektorki przekonała maturzystkę, że warto spróbować. Przybyła, przeczytała, napisała – zdała! Słowa byłej dyrektorki potwierdza obecny dyrektor CKUiP – Krzysztof Mielczarek, który zachęca na różne sposby (nie bije!) swoich uczniów do zdawania matury. Mówi o blokadzie psychicznej i stresie, który buduje niewiarę we własne możliwości jego dorosłych uczniów.
Warto wiedzieć, iż w tej bezpłatnej szkole od roku 2005 do dnia dzisiejszego maturę uzyskało 35 uczniów.

Brak komentarzy: