Pracownicy LO twardo upomnieli się o swoje. Dzisiaj do Sądu Rejonowego w Głogowie (IV Wydział Pracy) wysłano pozwy. Pracownicy LO pozywają w nich LO w Górze w dwóch sprawach.
Sprawa pierwsza.
W pozwie czytamy, iż pracownicy domagają się:
"1. unieważnienia angażu do umowy o pracę podpisanego w dniu 1 lipca 2009 roku, ustanawiającego płacę zasadniczą od dnia 1.04.2009 r.
2. ustalenia, że nowa stawka płacy zasadniczej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów powinna być wywiedziona z płacy zasadniczej z uwzględnieniem uchwały Rady Powiatu z dnia 18 marca 2009 r (jest to uchwała, o której pisałem Państwu wczoraj),
3. nieobciążania kosztami postępowania sądowego. "
W uzasadnieniu czytamy: „W dniu 1 lipca 2009 r. dyrektor Liceum poprosiła nas pracowników niepedagogicznych na spotkanie, na którym poinformowała nas, że osoby, które do godziny 15,00 nie złożą podpisanych nowych angaży do umowy o pracę, to jeszcze w tym samym dniu zostaną każdemu z nas, imiennie, wręczone wypowiedzenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia warunków umowy o pracę. Na naszą prośbę o udzielenie czasu do namysłu, usłyszeliśmy, że nic z tego; albo podpisujemy albo szykujemy się do zwolnienia z pracy”.
Pracownicy LO tak motywują swój barak zgody na nowe angaże: „Przyjęcie nowych warunków płacy, którą pod naciskiem przyjęłam/przyjąłem powoduje w moim przypadku utratę kwoty … (w tym miejscu pracownicy wstawiają różne sumy: od ponad 500 zł miesięcznie do 800 zł). Postawiony pod silny naciskiem i presją ze strony dyrekcji, w obawie o utratę pracy podpisałem przesłany mi dokument."
W konkluzji pozwu czytamy: „Wnoszę zatem o unieważnienia złożonego w dniu 1.07.2009 r., oświadczenia woli, jako sporządzonego pod przymusem”.
Drugi pozew skierowany przeciwko LO przez pracowników dotyczy: „wyrównania wynagrodzenia za okres od 1.01.2009 r., wraz z odsetkami liczonymi od dnia 18.03.2009 r.”
Jak Państwo wiedzą nikt jeszcze nie otrzymał pieniędzy, które przysługują mu z tytułu uchwał Rady Powiatu podjętych 18 marca 2009 roku.
Finał sprawy rozegra się w sądzie, bo pracownicy mają dość oczekiwania i bierności ze strony Zarządu Powiatu. Walczą o swoje, i robią słusznie. Zachowanie Zarządu to objaw typowej arogancji władzy. Jeżeli potwierdzi się fakt, iż dyrektorka Liceum wywierała na swoich podwładnych brutalny nacisk, by podpisali oni niekorzystne dla siebie angaże, to sprawa robi się bardzo nieprzyjemna.
Pracownicy nie zostali pozostawieni sami sobie. Oprócz pomocy ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego wsparcie przyszło też ze strony NSZZ „Solidarność”. Na wieść, iż dyrektorka LO wywierała na pracowników niedozwolony nacisk „Solidarność” wystosowała pismo do Państwowej Inspekcji Pracy z prośbą o zbadanie tej sprawy.
Na prośbę „Solidarności” informują, iż w tutejszym biurze, które mieści się w starej przychodni (A. Polskiej 8) można otrzymać bezpłatną pomoc prawną w zakresie spraw związanych z prawem pracy. Biuro czynne jest w wtorki (12 – 16), czwartki (13 – 17). W sprawach nagłych można dzwonić pod numer 665 494 815. Jeżeli ktoś z Państwa, którzy nie otrzymali jeszcze należnych pieniędzy chciałby wnieść pozew NSZZ „Solidarność” pomoże. Nie trzeba przy tym być członkiem związku.
środa, 8 lipca 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz