czwartek, 10 września 2009

W poszukiwaniu korzeni

9 września rozstrzygnięto konkurs: „Losy wschodnie mieszkańców powiatu górowskiego”. Była to pierwsza edycja konkursu, którego inicjatorem jest Jerzy Jakuczun – prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna.
Pomysłodawca konkursy wyszedł, ze słusznego założenia, iż jest to ostatni moment, by utrwalić wspomnienia ludzi przybyłych z kresów. Konkurs adresowany był do wszystkich. Mogli w nim wziąć udział zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe. W tej ostatniej kategorii niestety nikt nie spróbował swoich sił.

Na konkurs wpłynęły 23 prace autorstwa 22 osób (jeden z uczestników przesłał 2 prace).
Komisja Konkursowa w składzie:
- Jerzy Jakuczun – prezes Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna,
- Lucyna Sozańska – sekretarz TPGiW,
- Maria Chomicz – doradca metodyczny z PCDN i PPP,
- Elżbieta Maćkowska – historyk, Towarzystwo Miłośników Ziemi Górowskiej,
- Mirosław Żłobiński – TMZG.

Komisja postanowiła przyznać I miejsce Jolancie Żłobińskiej (LO Góra) za pracę „Nie o taką Polskę walczyłem”. Opisała życie swojego dziadka Kazimierza Żełobowskiego. Praca jest bogato ilustrowana fotografiami z archiwum rodzinnego. Dziadek laureatki mieszkał w Chorągwicach a przybył na teren powiatu górowskiego z wsi Żwirbliszki (Bracławszczyzna).

II miejsce komisja przyznała Natalii Michalec (LO Góra), za pracę „Wschodnie losy mieszkańców powiatu górowskiego”. Natalia opisała losy Weroniki Danilewicz, która jest emerytowaną nauczycielką górowskiego ogólniaka.

Marcin Tulikowski (LO Góra) również zajął II miejsce. Jego praca: „Życie społeczno-gospodarcze na kresach wschodnich Rzeczpospolitej” przedstawia życie codzienne mieszkańców wsi Sąsiadowice w dawnym województwie lwowskim. Podstawę do napisania pracy stanowiły dla Marcina materiały zgromadzone przez Józefa Semerka.

Trzy równorzędne III miejsca jury przyznało:
1. Jolancie Matuszów (Zespół Szkół Jemielno) za pracę „Szli na zachód osadnicy…”,
2. Adrianowi Grochowiakowi (LO Góra) – „Są wspomnienia dobre, wspomnienia przykre, i tylko wspomnienia”,
3. Martynie Urbanowicz (LO Góra) - „Do kraju tego gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie…”.

Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali:
1. Adrian Niewiarowski – Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Górze,
2. Kinga Winnicka – LO Góra,
3. Jakub Wrotkowski – Gimnazjum nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie w Górze,
4. Ilona Błachowicz - LO Góra.

Organizatorzy konkursu szykują się do zorganizowania drugiej edycji konkursu. Można się spodziewać, iż konkurs zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Regulamin konkursu ulegnie niewielkim modyfikacjom. Zakończenie konkursu przewidziane jest na marzec 2010 roku.
Laureaci pierwszej edycji konkursu otrzymają nagrody podczas III Jarmarku Górowskiego, który odbędzie się 13 września (niedziela) na stadionie OKF w Górze. Organizatorzy zapraszają wszystkich laureatów po odbiór nagród, których wręczenie odbędzie się ok. godz. 15.

Brak komentarzy: