Przykładem jest tu Stara Góra. Co prawda strona tej miejscowości istnieje od marca 2009 roku, ale bardzo często takie inicjatywy mają krótkotrwały żywot, bo pokłady entuzjazmu jakoś szybko korodują.
W przypadku Starej Góry (http://www.staragora.pl/) strona nie tylko zaistniała, ale istnieje, i co najważniejsze – żyje. Stronę prowadzi pani Marzena Jakimowicz. Trzeba pochwalić autorkę strony za wytrwałość i uzupełnianie strony na bieżąco. Dzięki temu każdy może się dowiedzieć, co dzieje się w tej miejscowości liczącej ponad 400 mieszkańców.
A w Starej Górze dzieje się bardzo wiele! Reprezentuje nas ona w konkursie "Piękna Wieś Dolnośląska”, który organizowany jest przez Urząd Marszałkowski. Stara Góra nominowana została do tego konkursu w kategorii „Najpiękniejsza wieś dolnośląska”.
W związku z tym faktem odwiedziła Starą Górę komisja konkursowa, która miała ocenić walory miejscowości i zapoznać się z jej dorobkiem. Mieszkańcy wsi mają się czym pochwalić. Wyremontowana świetlica, która stanowi obiekt pożądania wielu zakochanych pragnących odbyć w niej swoje wesele, piękny parking wykonany prawie w całości w czynie społecznym, bożonarodzeniowa żywa szopka, coroczny huczny festyn, OSP. Relację z wizyty komisji zawarte są na stronie internetowej wsi. Strona zawiera ż liczne informacje z życia wsi. Z dniem dzisiejszym ruszyło na stronie forum dyskusyjne.
Internetowa strona Starej Góry jest chlubnym i budującym wyjątkiem, który powinien stanowić przykład dla innych miejscowości. Jak mówi nasz kochana młodzież: „jak czegoś nie ma w Internecie, to znaczy, że to nie istnieje”. Może w tym i sporo przesady, ale czasy takie.
Znacznie ludniejsza Czernina, która ma tak bogatą historię w Internecie nie istnieje, przynajmniej w języku polskim. Witoszyce, które niedawno obdarowane zostały komputerami i jest ponoć „wioską internetową”, co bardzo dziwi, nie ma swojej strony w sieci.
Tym większe wyrazy uznania należą się pani Marzenie Jakimowicz, iż podjęła się tego trudu i dzieło swoje wytrwale kontynuuje.
Powróćmy jednak do konkursu, w którym bierze udział Stara Góra. Jak powiedział naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju – Piotr Głowacki: „Stara Góra bardzo ładnie przygotowała się na przyjęcie członków komisji konkursowej. Miejscowość zaprezentowała się efektownie, a to co zobaczyli goście wywarło na nich duże wrażenie”.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18 września i wówczas przekonamy się, jak Urząd Marszałkowski postrzega miejscowość, w której korzenie ma nasze miasto.
Będąc przy konkursie trzeba gwoli sprawiedliwości powiedzieć, iż w kategorii: „Najpiękniejsza zagroda” naszą gminę w konkursie reprezentują państwo Agnieszka i Rafał Jędryczkowie ze Ślubowa, których posesja okazała się – w oczach komisji gminnej – najbardziej na to miano zasługującą.
Wieś Osetno ze swoim „Dniem pieroga” reprezentuje naszą gminę w konkursie wojewódzkim w kategorii: „Najlepsze przedsięwzięcie”.
Jak więc widać coś w naszych wiejskich miejscowościach się dzieje. I dobrze, bo świadczy to o tym, iż mieszkańcy wsi chcą zmieniać otoczenie, w którym żyją. I chcą być znani w świcie. A do tego wiedzie droga przez Internet. Pierwszy krok uczyniła Stara Góra. Kto następny?

Brak komentarzy:
Prześlij komentarz