środa, 21 maja 2008

Kicha udająca baleron

W protokole z posiedzenia Zarządu Powiatu, które odbyło się dnia 15 maja można przeczytać taki oto fragment: "Członkowie Zarządu dyskutowali na temat złożenia do Prokuratury Rejonowej w Głogowie zawiadomienia o przestępstwie z art. 231 k.k. oraz art. 296 k.k.".
Według tego, co powiedziały mi okoliczne - dobrze poinformowane sroczki - rozważania członków Zarządu dotyczyły burmistrza Wąsosza. Sprawa wiąże się z wysypiskiem śmieci w miejscowości Rudna Wielka - gmina Wąsosz. (zdj. wysypiska w Rudnej Wielkiej - autor: Adrian Grochowiak). W chwili obecnej toczy się proces z firmą "Chemeko - System", która domaga się wypłaty odszkodowania w wysokości 11 mln. zł. od Starostwa Powiatowego. Podstawą tego roszczenia jest wstrzymanie prac przy budowie wysypiska w roku 2001 przez Starostwo Powiatowe. "Chemeko - System" chce wypłaty odszkodowania z tytułu rzekomych strat poniesionych na skutek przedłużenia czasu inwestycji, którą realizowała głogowska firma budowlana "Budoprojekt". Sprawa odszkodowania nie jest nowa. Ma ona swoją historię, której poświęcę trochę miejsca innym razem. Dlaczego więc Zarząd Powiatu zdecydował się na tak radykalny ruch po upływie tylu lat? Wydaje się, że sprawa nie zakończy się korzystnie dla Starostwa. I tu być może tkwi klucz do wyciągnięcia w chwili obecnej całej sprawy. Jest to walka o czas. Wniesienie doniesienia do prokuratury pozwoli na przeciągnięcie sprawy w czasie, gdyż zawsze będzie można tłumaczyć się przed sądem, iż mogą zajść nowe okiliczności i domagać się zawieszenia rozprawy.
Chodzi jednak o to, iż z "Chemeko - System" prowadzone były rozmowy, które - jak wszystko wskazuje - mogły doprowadzić do bardzo korzystnej dla Starostwa ugody. Czy w tej sytuacji rozmowy te przyniosą pozytywne skutki? Należy wątpić.
Poniżej przedstawiam Państwu brzmienie przepisów Kodeksu Karnego, o których dyskutowali członkowie Zarządu.

Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie i wyrządza istotną szkodę, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli czyn wyczerpuje znamiona czynu zabronionego określonego w art. 228.
Art. 296a.§ 1. Kto, pełniąc funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub mając, z racji zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, istotny wpływ na podejmowanie decyzji związanych z działalnością takiej jednostki, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę w zamian za zachowanie mogące wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo za czyn nieuczciwej konkurencji lub za niedopuszczalną czynność preferencyjną na rzecz nabywcy lub odbiorcy towaru, usługi lub świadczenia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w wypadkach określonych w § 1 udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 wyrządza znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Brak komentarzy: