18 grudnia radni Rady Miejskiej zbiorą się na 44 posiedzeniu Rady Miejskiej. W programie znajdują się 24 punkty.
Materiały sesyjne zawierają bardzo interesujące informacje na temat problemu narkomanii i alkoholizmu wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów na terenie naszej gminy. W celu rozpoznania skali problemu i jego zdiagnozowania na terenie całej gminy przeprowadzono dwie ankiet.
Pierwsza z nich przeprowadzona została wśród 1366 uczniów tych szkół. Ankietowani odpowiadali – anonimowo – na pytania dotyczące zagadnień związanych z używaniem alkoholu i narkotykami.
Na pytanie: „Czy piłeś/piłaś alkohol?” pozytywnej odpowiedzi udzieliło 30% respondentów. 69% odpowiedziało przecząco a 1% nie udzielił odpowiedzi.
Z wyników przeprowadzonej ankiety wynika, iż 27% badanych spożywało piwo. Na drugim miejscu (14%) znalazło się wino. Wódki spróbowało o 1% mniej ankietowanych.
Na pytanie "Czy łatwo zdobyć alkohol?” 65% odpowiedzi było na „nie”. Łatwość zdobycia alkoholu potwierdziło 34% badanych, a 1% nie udzielił na to pytanie odpowiedzi.
Kolejne pytanie brzmiało: „Czy sprzedano Ci alkohol pomimo, że byłeś/byłaś osobą nieletnią?” Tak odpowiedziało 12% respondentów, nie – 86%, a 2% nie udzieliło odpowiedzi na te pytanie.
Kolejne pytania dotyczyły problemu narkotyków. Tylko 3% uczniów potwierdziło swój kontakt z tymi środkami a 97% odpowiedziało negatywnie.
Na pytanie: „Czy łatwo zdobyć narkotyki?” 14% badanych odpowiedziało twierdząco a 84%przecząco. 2% badanych uchyliło się od odpowiedzi na to pytanie.
20% ankietowanych uczniów wymieniło marihuanę, ekstazy i amfetaminę, jako narkotyki, które „można zdobyć w środowisku lokalnym”. 49% wypełniających ankietę nie znało nazw narkotyków dostępnych w ich otoczeniu a 31% nie odpowiedziało w ogóle na to pytanie.
Uczniów pytano o również o powody sięgania po alkohol. „Sięgam po alkohol, bo…”. 10% oświadczyło, iż „smakuje mi”. „Taka moda” – 6,5% odpowiedzi. „Chcę zaimponować kolegom” – 1,5% odpowiedzi. 1% badanych oświadczył, że: „chcę być dorosły” a 68% oświadczyło, że „nie pije”. Pytanie to miało charakter otwarty i ankietowany mógł podać „inne” przyczyny. Z danych wynika, iż takie odpowiedzi nie padły, ale 13% nie odpowiedziało na żaden z wariantów odpowidzi w tym pytaniu.
Takie samo pytanie zadano również w sprawie narkotyków. 70% oświadczyło, że „nie bierze”. „Taka moda” – 15% a 7% odpowiedziało: „smakują mi”.
W opinii młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów alkoholizm jest największym problemem naszego środowiska lokalnego – 63% wskazań. 29% wskazało na narkomanię. Jako zagrożenie „przemocą” wymieniło 53% ankietowanych. Problem „biedy” wskazało 50%, a bezrobocie 49% uczniów. 35% uczniów wskazało „bezradność” jako jedno z zagrożeń.
Fakt występowania w naszym środowisku przemocy potwierdziło 55% uczniów. Aż 30% z nich oświadczyło, iż doświadczyło przemocy.
Uczniów pytano również o ich sytuację rodzinną. 55% wskazało, iż oboje rodzice pracują. Jako jednego pracującego rodzica wskazało 31% respondentów. W 14% rodzin żaden z rodziców nie ma pracy.
Pytano również o niektóre dobra materialne. Sprzęta AGD jest w 98% domów uczniów. Sprzęt RTV, DVD posiada 99% rodzin badanych uczniów. Komputery znajdują się w 76% rodzin, samochody – 62% a ‘komórki” – 88%.
Ostatnie pytanie tej ankiety brzmiało: „Co chciałbyś osiągnąć w życiu?” Dobrą pracę wskazało 79% uczniów, zdrowie – 57%, studia – 50%, samochód – 38%. Na ostatnim miejscu znalazło się szczęście, które wskazało 33% młodych ludzi.
Materiały na sesję zawierają również ankietę przeprowadzoną wśród dorosłych mieszkańców naszej gminy. Jej wyniki przedstawię Państwu jutro.
poniedziałek, 14 grudnia 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz