Druga odsłona sesji Rady Powiatu odbyła się dzisiaj o godzinie 8,00. Radni zjawili się w komplecie na posiedzenie, podczas którego głosowana miała być uchwała przyjmująca „Program reorganizacji SP ZOZ w Górze”.
Obrady prowadził Przewodniczący Władysław Stanisławski. Po uzgodnieniu spraw proceduralnych rozpoczęta omawianie głównego tematu sesji.
Przewodniczący odczytał pismo od związków zawodowych działających w naszym szpitalu, którego treść wywołała ogromne zdziwienie. Pismo zawierało bowiem informację, iż organizacje związkowe i rada pracownicza działające w SP ZOZ: „nie wezmą na siebie odpowiedzialności za wydanie jakiejkolwiek opinii dotyczącej programu reorganizacji SP ZOZ w Górze z powodu późnego otrzymania programu i braku współpracy pomiędzy władzami Powiatu, Dyrekcją a Związkami Zawodowymi i Radą Pracowniczą w zakresie informowania i konsultacji”.
Treść pisma wzbudziła zdziwienie gdyż dwa dni wcześniej obecni na sesji związkowcy zapewniali Przewodniczącego, iż szybko wydadzą opinię. Treść przedstawionego podczas sesji 16 grudnia programu nie budziła w nich żadnych wątpliwości. Widać było, iż związkowcy byli zadowoleni, iż w przyszłej spółce wszyscy dotychczasowi pracownicy szpitala znajdą zatrudnienie.
Przewodniczący również nie krył zdziwienia taką nagłą zmianą poglądów. Radnych poinformowano, iż zebrana wczoraj Rada Społeczna SP ZOZ w Górze wydała pozytywną opinię o przedstawionym jej programie.
Głos zabrał radny Kazimierz Bogucki, który stwierdził: „Uchwała związków zawodowych potwierdza fakt, iż konsultacji ze związkami nie było. Ustawa o związkach zawodowych nakazuje przeprowadzenie takich konsultacji. Starostwo ma służby prawne, które o tym wiedzą. Była więc możliwość przeprowadzenia konsultacji w ustawowym 30 dniowym terminie. Bez konsultacji głosowana uchwała będzie nieważna”.
Władysław Stanisławski odnosząc się do wypowiedzi radnego Boguckiego powiedział: „Nie decydujemy w tym momencie czy uchwała jest zgodna z prawem czy nie. Nadzór prawny wojewody, z którym się konsultowałem ma inne zdanie ni ż nasi prawnicy. Pamiętajmy o tym, że beneficjentem środków przyznanych z „planu B” będzie nie szpital a powiat. Uchwała, o której dyskutujemy ma charakter intencjonalny”.
Po swoim wystąpieniu Przewodniczący chciał zarządzić głosowanie. Sprzeciwił się temu radny Bogucki, który chciał jeszcze zabrać głos. Między obu panami doszło do scysji słownej. Radny Bogucki zarzucił Przewodniczącemu, iż ten chce ograniczyć jego prawo do wypowiedzi: „Pan nie będzie mówił mi, co ja mogę mówić a czego nie!”
Atmosfera zrobiła się napięta, panowie nieco sobie powiedzieli i zakończyli dyskusję, bo radny Marek Hołtra poprosił o głos.
„Nie będę brał udziału w głosowaniu” – zapowiedział radny Hołtra – bo nie znam stanowiska pracowników szpitala". Później przypomniał Zarządowi Powiatu, iż już raz popełnił błąd powołując do władz spółki Powiatowe Centrum Opieki Zdrowotnej w Górze dwóch radnych, co nie było zgodne z prawem.
Przystąpiono do głosowania. Za przyjęciem „Programu reorganizacji SP ZOZ w Górze” opowiedziało się 12 radnych na 15 obecnych. Jeden radny nie głosował, jeden wstrzymał się od głosu i jeden był przeciw.
Uchwała została przyjęta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz