środa, 23 kwietnia 2008

Oferty?

W dniu wczorajszym radni powiatowi otrzymali materiały na sesję, która odbędzie się 29 kwietnia. Chyba nigdy żaden z radnych nie oczekiwał w takim napięciu i z zaciekawieniem na to, co otrzyma. To napięcie i oczekiwanie było efektem zapowiedzi, iż w materiałach tych znajdą się propozycje rozwiązania problemu Szpitala. I rzeczywiście takie "propozycje" się tam znalazły.
Przedstawiono kopię pisma z dnia 10 kwietnia 2008 r., które do starościny Pony skierowała grupa finansowa "Galileo". W piśmie tym czytamy: "Po spotkaniu w Górze 18 lutego 2008 roku z Nordea Bank Polska SA, przedstawiciele banku dokonali analizy finansowej budżetu Starostwa w Górze, z której wynika, iż w ocenie banku: "samodzielne wsparcie finansowe SPZOZ w Górze przez Starostwo przerasta zdolności finansowe powiatu górowskiego". Ponadto Bank podkreślił swoją wolę przystąpienia do realizacji transakcji finansowania SPZOZ w Górze poprzez emisję obligacji pod warunkiem uczestnictwa we wsparciu finansowym projektu przez pozostałe gminy, których mieszkańcy korzystają z opieki zdrowotnej SPZOZ w Górze, tj. gminę Góra, Jemielno, Niechlów oraz Wąsosz".
Kolejna kopia pisma grupy finansowej "Galileo" datowana jest na dzień 21 kwietnia. Z pisma wynika, iż Nordea Bank wycofał się z realizacji transakcji na emisję obligacji. Wiceprezes "Galileo" informuje, iż w związku z tym: "proponujemy zmodyfikowanie struktury transakcji polegające na wsparciu finansowym projektu przez pozostałe gminy tj. gminę Górę, Jemielno, Niechlów oraz Wąsosz. Tego typu modyfikacja struktury była sugerowana przez przedstawicieli Banku PKO SA podczas odbytych z nimi rozmów. Proponujemy następujący, szacunkowy udział podmiotów w całościowym wsparciu projektu:
Powiat Górowski - 38,2% udziału - 15.271796,00 złotych plus prognozowana wartość odsetek,
Gmina Góra - 32,1% udziału - 12.858.666,00 złotych plus prognozowana wartość odsetek,
Gmina Jemielno - 7,4% udziału - 2.967.384,00 złotych plus prognozowana wartość odsetek,
Gmina Niechlów - 8,7% udziału - 3.461.949,00 złotych plus prognozowana wartość odsetek,
Gmina Wąsosz - 13,6% udziału - 5.440.205.00 złotych plus prognozowana wartość odsetek
".
I to by było na tyle jeżeli idzie o korespondencję pomiędzy starostwem a "Galileo". Niezbyt dużo biorąc pod uwagę fakt, iż umowę z "Galileo" starostwo zawarło 12 listopada 2007 roku.
W materiałach sesyjnych znajduje się również znane już ogólnie wszystkim pismo lekarza z Leszna - Ryszarda Baranowskiego. Baranowski napisał, iż zainteresowany jest dzierżawą lub wykupem obiektów i majątku. w przypadku, gdyby Zarząd zgodził się na dzierżawę: "oczekuję - stwierdza R. Baranowski - że jej okres nie będzie krótszy niż 25 lat, z zagwarantowanym prawem pierwokupu a w przypadku nieskorzystania z tej opcji zagwarantowanie zwrotu poniesionych nakładów. W przypadku wykupu - po cenie określonej przez rzeczoznawców".
Dla przypomnienia pismo R. Baranowskiego wpłynęło do Starostwa 10 stycznia 2008 roku.
Starostwo otrzymało również korespondencję od Zakładu Usług Konsultingowych Sp. z o.o., która swoją siedzibę ma w Szczecinie a jej kapitał zakładowy wynosi 500.000 zł. Pismo datowane jest na dzień 22.02.2008 roku. Korespondencja ta zaczyna się takim oto sformułowaniem: "W nawiązaniu do toczących się dyskusji dotyczących przyszłości SP ZOZ w Górze chcielibyśmy zainteresować Państwa ofertą Zakładu Usług Konsultingowych Know How sp. z o.o.". Oferta tej spółki zawiera listę 7 szpitali. "We wszystkich jednostkach z sukcesem dokonaliśmy ich prywatyzacji. (...) Jak wynika z naszych doświadczeń optymalnym rozwiązaniem w zaistniałej sytuacji jest przekształcenie SP ZOZ w spółkę prawa handlowego, dokładnie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. (...) Ponieważ prowadzimy leżący po sąsiedzku Szpital we Wschowie, interesujące wydaje się możliwe wykorzystanie efektu synergii, z korzyścią dla obu szpitali".
Ostatnią ofertą jaka zamieszczona jest w materiałach na sesję stanowi pismo PHUP "Pal Gar" Biuro doradztwa Prawnego magistra Jacka Pałki. Czytamy w nim: "W ślad za listem intencyjnym przesłanym na ręce Pani Starosty za pośrednictwem Dyrektora SPZOZ w Górze p. Czesławy Młodawskiej w dniu 21.11.2007 oraz w nawiązaniu do rozmowy z grudnia 2007 r. przesyłam wykaz pytań i kwestii, po wyjaśnieniu których będziemy mogli opracować szczegółową ofertę dotyczącą opracowania koncepcji, dalej przeprowadzenia likwidacji połączonej z przekształceniem organizacyjno - prawnym w spółkę prawa handlowego". Dalej następuje wyliczenie żądanych informacji. W pytaniu 7 czytamy: "Czy organ założycielski Szpitala (ustalić kto nim jest) ma wolę przeprowadzić proces likwidacji Szpitala, wg. dotychczasowych rozwiązań zawartych w ustawie (...), a zatem wszcząć likwidację, określając przesłanki likwidacji, jego cel, program likwidacji i powołać likwidatora".
Oferta tej firmy zawiera również: "referencje firm oraz osób, które bezpośrednio będą pracowały przy wykonaniu zlecenia - likwidacji Szpitala lub w jego przekształceniach organizacyjno - prawnych". Wśród wymienionych osób znajdują się nazwiska dobrze znane wielu górowianom: Leszek Sztuba (były główny księgowy w naszym szpitalu) oraz Jacek Pałka (likwidator Państwowego Zakładu Zbożowego w Górze - czyli Młyna). Wśród trzech polecanych osób znajduje się trzech likwidatorów. Sam Jacek Pałka poleca się w ten oto sposób: "Przeprowadził około 30 postępowań upadłościowych i układowych m.in. (...) Banku Spółdzielczego w Wąsoszu (...).
I na tym kończy się korespondencja na temat naszego Szpitala. Dla przypomnienia: wszystkie pisma (oferty?) pochodzą z 2008 roku. Koalicja, która dochodziła do władzy pod hasłem ratowania Szpitala i twierdziła stanowczo, iż ma pomysł jak to zrobić istnieje od listopada 2006 roku. (x)

Brak komentarzy: