Do „woja” już nie biorą jak leci, ale kwalifikują. I to już drugi rok z rzędu, a nie jak napisano bałamutnie na stronie internetowej starostwa: „dotychczasowy pobór zostaje zastąpiony kwalifikacją wojskową”. Pierwsza kwalifikacja wojskowa odbyła się w roku ubiegłym. Tegoroczna jest już drugą.
Podstawą do przeprowadzenia kwalifikacji jest rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 24 listopada 2009 r. w sprawie przeprowadzania kwalifikacji wojskowej w 2010 r. (Dz.U. nr 207, poz. 1601).
Do kwalifikacji mają stawić się osoby, które urodziły się w 1991 roku. Rozporządzenie przewiduje, iż również kobiety urodzone w latach 1986-1991, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2009/2010 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków.
Do rejestracji mogą się zgłosić mężczyzni i kobiety, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
W naszym powiecie kwalifikacja wojskowa odbywała się będzie w dniach 8 – 19 lutego.
Burmistrzowie i wójtowie naszych gmin wysłali wezwania do stawienia się na kwalifikację dla 319 osób.
Najwięcej dla mieszkańców gminy Góra – 196, Wąsosza – 50, Niechlowa – 45, Jemielna – 28. W liczbie 319 wezwanych jest 310 osób, które urodziła się w 1991 roku i 9 osób, które z różnych przyczyn nie poddały się procedurze w roku poprzednim.
Kwalifikacje wojskowe odbywały się będą w Górze. Miejsce – hala „Arkadia”.
Istnieje dokładny harmonogram zgłaszania się osób objętych kwalifikacją z poszczególnych gmin.
Młodzież z gminy Jemielno stawić się ma przed komisją 8 lutego. Kandydaci z Niechlowa - 9 i 10 lutego. Tego dnia pojawić się mają kandydaci z Wąsosza, których obsługę komisja zakończy 11 lutego. Od 12 – 19 lutego komisja przyjmowała będzie młodzież z gminy Góra.
Komisja kwalifikacyjna składająca się z przedstawicieli gminy, lekarzy i armii sprawdzi tożsamość kwalifikowanych osób, ustali ich zdolności do służby wojskowej i wyda książeczki wojskowe. Osoby, które nie chcą wstąpić do wojska, będą przenoszone do rezerwy i otrzymają zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.
Osoby, które nie stawią się przed dostojnym obliczem komisji czekają nieprzyjemności. Ci, którzy wyjechali za granicę na czas dłuższy, muszą być chociażby tymczasowo być wymeldowani z miejsca swojego zamieszkania. Pomimo, iż poboru już nie ma, to wciąż pozostał obowiązek rejestracji dla celów Polskich Sił Zbrojnych.
czwartek, 4 lutego 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz