czwartek, 11 lutego 2010

Kulawy rynek pracy

Przedstawiam Państwu poniżej fragment opracowania pt: „Informacja o sytuacji na rynku pracy w powiecie górowskim w roku 2009”.
Opracowanie to w sposób bardzo dokładny opisuje rynek pracy w ubiegłym roku i podaje dane, które nie są szeroko znane.
Dyrektorce PUP w Górze – Barbarze Murlik - bardzo dziękuję za udostępnienie tego cennego materiału.

Analiza zmian w sytuacji na rynku pracy w przekroju grup bezrobotnych wskazuje na wzrost liczby bezrobotnej młodzieży wśród ogółu zarejestrowanych. W analizowanym miesiącu populacja bezrobotnych w wieku 18 – 24 lat wzrosła o 225 osób, jednocześnie jej udział do ogółu zarejestrowanych wzrósł o 1,8% w porównaniu z grudniem 2008r.

Nadal niekorzystną cechą struktury jest dominujący udział osób młodych w ogólnej liczbie zarejestrowanych. Bezrobotni do 34 roku życia stanowią 55,1% ogółu zarejestrowanych.
W najstarszej grupie wiekowej, powyżej 45 roku życia, pozostaje 26,8% ogółu bezrobotnych i w porównaniu do grudnia 2008r. udział ten zmalał o 4,8%. Jest to sytuacja na tyle niepokojąca, gdyż osoby z tej populacji mają małe szanse na uzyskanie stałego zatrudnienia.

Populacja bezrobotnych z wykształceniem wyższym zwiększyła się w porównaniu z grudniem 2008r. o 53 osoby, ale jednocześnie jej udział w strukturze zwiększył się w porównaniu z poprzednim rokiem o 0,7% i wynosi – 5,1%.

W populacji bezrobotnych według czasu pozostawania bez pracy odnotowano znaczne zmiany. W porównaniu z grudniem 2008r. nastąpił spadek populacji długotrwale bezrobotnych. Na koniec grudnia 2009r. udział tych osób w ogólnej strukturze zarejestrowanych bezrobotnych stanowił 21,4 % i w porównaniu z końcem grudnia 2008r. zmalał o 4,6%.

Bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Górze na koniec grudnia 2009r. najczęściej reprezentowali następujące zawody:

Brak komentarzy: