15 października odbyło się pierwsze otwarte posiedzenie Zarządu Powiatu pod przewodnictwem starosty Jana Kalinowskiego.
Od dłuższego czasu do radnych docierały wieści o usterkach w pracy wydziału geodezji. Krytyczne uwagi składali petenci, m.in. inwestorzy pracujący na mapach powstających w tym wydziale. Sprawę i zakres problemu postanowiono zbadać na Zarządzie. Starosta Jan Kalinowski postanowił zaprosić na otwarte posiedzenie Zarządu osobę kompetentną w tej dziedzinie.
Jednym z punktów porządku obrad było wysłuchanie zaproszonego przez starostę Jana Kalinowskiego - Zbigniewa Józefiaka, który jest z zawodu geodetą i znakomicie orientuje się w problemach związanych z funkcjonowaniem wydziału geodezji w naszym starostwie.
A ponieważ obecny starosta i członkowie Zarządu dalecy są od mniemania, iż władza automatycznie daje wszelką wiedzę i mądrość, toteż otwarci są na wysłuchanie opinii ludzi najlepiej orientujących się w omawianej problematyce.
W tym wypadku zwrócono się do Zbigniewa Józefiaka, którego zaangażowanie w sprawy publiczne jest szeroko znane. Warto tu powiedzieć, iż Zbigniew Józefiak – szef Unii Górowian, kandydat do Rady Powiatu – w swoich deklaracjach wyborczych wyraźnie i głośno stwierdza, że jednym z celów jego pracy w Radzie Powiatu będzie: „podniesienie standardów funkcjonowania Starostwa Powiatowego”.
A któż nie zna lepiej od niego, i jego współpracowników z firmy „Geos”, bolączek i braków wydziału geodezji. W tym miejscu prosiłbym, by nie rodziły się durne domniemania, iż Zbigniew Józefiak chce zostać dyrektorem tegoż wydziału.
Tu chodzi przede wszystkim o to, by ten wydział pracował ku maksymalnemu zadowoleniu petentów. By płacą za nabyty w nim towar dostawali oni towar kategorii lux a nie badziewie. O to, i o nic więcej.
Poniżej mają Państwo wypowiedź Zbigniewa Józefiaka na temat naszego wydziału geodezji.
„Starosta Górowski poinformował iż wskazanym byłoby powołanie Geodety Powiatowego, bowiem takiego stanowiska nie ma w Starostwie Powiatowym, a z przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne wynika iż Geodeta Powiatowy realizuje zadania starosty określone w ustawie.
Starosta o zabranie głosu poprosił zaproszonego na posiedzenie Zarządu Pana Zbigniewa Józefiaka.
Pan Zbigniew Józefiak poinformował, iż proces inwestycyjny, obrót nieruchomościami, informacja o terenie to dziś klucz do decyzji inwestycyjnych. W powiecie górowskim nie ma komfortu geodezyjnego. Mapy na których się pracuje są z lat 60-tych. Ponadto mapy są w dwóch skalach.
Teraz wkracza się w mapę cyfrową. Ważnym argumentem jest też czynnik ludzki, bowiem przyczyny personalne, brak kwalifikacji, to powody wobec których nie ma parcia na nowe technologie. Nie ma map numerycznych.
Mapy górowskie to dezinformacja dla użytkowników. Przepisy w tym zakresie to jedno a działania samorządu to drugie, bowiem samorząd nie ma zawsze na to wpływu, ale funkcja geodety powiatowego skłaniałaby do uzyskiwania odpowiednich standardów.
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 9 listopada 2004r. określone są wymogi który musi spełnić geodeta powiatowy. Jest to na pewno wyższe wykształcenie geodezyjne, uprawnienia zawodowe, 2-letni staż pracy w urzędach administracji rządowej lub w organach jednostek samorządu terytorialnego.
Pan Z. Józefiak poinformował również, iż zna zapisy protokołu z kontroli przeprowadzonej przez RIO w e Wrocławiu w zakresie geodezji. Pan Z. Józefiak poinformował, że „lektura ta jest porażająca”. Z protokołu wynika naruszanie przepisów prawa, wykorzystywanie nieaktualnych wycen nieruchomości, brak planu gospodarowania mieniem Skarbu Państwa. W tym momencie uwidacznia się potrzeba funkcjonowania stanowiska Geodety Powiatowego.
Należy również zasygnalizować iż Ośrodek Dokumentacji pracuje tylko przez 6 godzin w ciągu danego dnia i jest to wielkim utrudnieniem dla korzystających z Ośrodka.
Ponadto poinformował, iż pomieszczenie przeznaczone na pracownię kameralną dla geodetów z zewnątrz jest poniżej oczekiwań, zachowane są tylko warunki na poziomie minimum. Podane wyjaśnienia mają na celu dążenie do poprawy funkcjonowania spraw z zakresu geodezji, bowiem jest to bardzo ważna dziedzina życia społecznego w dzisiejszych czasach”.
wtorek, 2 listopada 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz