piątek, 23 października 2009

Historia górowskiej chirurgii - cz. III (ost.)

Przedstawiam Państwu ostatnią część dziejów górowskiej chirurgii, którą napisał dr Wacław Grzebieluch.


Od 1984 r. dwa razy w roku odbywają się wizytacje przeprowadzane przez konsultantów z Akademii Medycznej w Poznaniu w zakresie chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo – ortopedycznej i rehabilitacji. Podczas tych kontroli nigdy nie było zastrzeżeń do postępowania terapeutycznego.

21.04.1994 r. wykonano pierwszą laparoskopową cholecystekomię (w sumie było ich 318) bez groźnych powikłań. Wprowadzono beznapięciowe operacje przepuklin z plastyką zamiast siatek, których wykonano 176, a pierwszą przeprowadzono w 2001 r.

Wykonano całkowite wycięcie żołądka w raku i chirurgię onkologiczną jelita grubego z zastosowaniem sztaplera ILS podczas zespolenia jelita z przełykiem lub przedniego wycięcia odbytnicy. Zespolenia te wykonywane były również ręcznie ze względów ekonomicznych. W tym czasie wykonywano z dobrym rezultatem wstawki żylne w miejsce - znacznie uszkodzonych urazem – tętnic ramiennej i udowej, a także szycie przeciętych prawostronnie tętnic szyjnych.

W. Grzebieluch

W ciężkich zapaleniach trzustki stosowano metodę otwartego brzucha z mikrojejunostomią odżywczą i powtarzalne otwarcie jamy brzusznej. Korzystano również w tych metodach z wszywanego zamka. Do roku 1999 w niezbędnych sytuacjach klinicznych stosowano całkowite żywienie pozajelitowe.

Z rzadkich przypadków urazowych operowano rozległe pęknięcie lewej przepony z przemieszczeniem rozkawałkowanej śledziony do klatki piersiowej – młody dwudziestoletni motocyklista wyzdrowiał. Wyleczono także młodocianego saneczkarza z rzadko spotykanym urazowym podwójnym przebiciem poza – i sródotrzewnowym odbytnicy. Wykonano zakończone sukcesem, dystalne wycięcie trzustki po jej całkowitym poprzecznym urazowym pęknięciu.

Stosowano nowoczesne metody zespolenia złamań kości długich, a także połowiczą endoprotezo plastykę w złamaniach szyjki kości udowej, do czego przyczynił się krótko pracujący w oddziale dr Zbigniew Heryng – specjalista ortopeda. Od 1.05.2007 do 30.10.2007 r. Oddziałem kierował dr Emmanuel Okune. Od 1.11.2007 Oddziałem kieruje dr Marek Rodzeń – specjalista II st. w chirurgii ogólnej.

Od lewej: W. Grzebieluch, K. Lesiak i W. Dawidson

Obecnie w Oddziale pracują też: lek. Med. Waldemar Koszałka – II st. specjalizacji w chirurgii ogólnej, lek. Med. Emmanuel Bojor Okune – II st. specjalizacji w chirurgii ogólnej.
W 2006 r. w Oddziale było leczonych 1582 pacjentów, udzielono również 3699 porad w poradni chirurgicznej. w tymże roku wykonano 205 zabiegów na bloku operacyjnym i 663 na sali zabiegowej

Od lewej: W. Grzebieluch i K. Lesiak

Brak komentarzy: