czwartek, 1 października 2009

Zdrowa dyskusja w zdrowej komisji

Przed wczorajszą sesją Rady Powiatu dobyło się posiedzenie Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej. Przewodniczącym tego ciała jest radny Jan Kalinowski. W skład tego gremium wchodzą również radni: Edward Szendryk, Marek Hołtra, Tadeusz Podwiński. W posiedzeniu uczestniczył również radny Kazimierz Bogucki. Głównym punktem porannych obrad było przyjęcie protokołu z przeprowadzonej kontroli górowskiego Szpitala.

Radny Hołtra stwierdził, iż: „nastąpiło ograniczenie świadczeń medycznych świadczonych przez SP ZOZ. Zamknięta została poradnia pulmonologiczna. Dokonano tego z naruszeniem prawa, gdyż ustawa o ZOZ – ch wyraźnie stwierdza, kiedy dyrektor ZOZ – u ma prawo ograniczyć działalność kierowanej przez siebie placówki. Radny Hołtra przypomniał członkom komisji procedurę, jaką należy stosować przy wprowadzaniu w życie decyzji o ograniczeniu świadczeń. „Dyrektor powinien był zawiadomić Radę Powiatu, która podejmuje decyzję w tej sprawie” – stwierdził radny Hołtra. W przypadku rezygnacji z poradni pulmonologicznej dyrekcja Szpitala postąpiła arbitralnie. „Reasumując – stwierdził radny Hołtramożna powiedzieć, że dostępność świadczonych przez Szpital świadczeń uległa ograniczeniu".

Radny Edward Szendryk próbował uzyskać od radnego Hołtry odpowiedź na pytanie: dlaczego zamknięto poradnię pulmonologiczną? Przypomniał, że NFZ zawierał na tą poradnię kontrakt o niskiej wartości. Radny Hołtra wyjaśnił, iż poradnią kierowała dr Kowalska, która robiła to w ramach swojej umowy o pracę w naszym Szpitalu. W tej sytuacji poradnia pulmonologiczna przynosiła naszemu Szpitalowi dochód. Ponadto z jej funkcjonowania zadowoleni byli pacjenci, którzy obecnie muszą jeździć do innych miast, by tam dostać się do pulmonologa.
Nie po to zmienialiśmy statut SP ZOZ w Górze – kontynuował radny Hołtraby ograniczać działalność. Statut został zmieniony w celu rozszerzania działalności Szpitala, z myślą o otwieraniu nowych poradni.”
Trzeba tę sprawę wyjaśnić z dyrektor Młodawską” stwierdził radny Szendryk.

Analiza wykonania przez Szpital budżetu za I półrocze 2009 roku dała radnemu Hołtrze okazję do wyrażenia zaniepokojenia bardzo dużym udziałem płac w kosztach funkcjonowania placówki. Radny przywołał przykład placówki w Lubinie, gdzie w obliczu zaprzestania przez NFZ płacenia nadwykonań obniżono płace wszystkim lekarzom o 10%.
Radny Jan Kalinowski stwierdził, iż przy tak wysokich kosztach pracy należy się obawiać o przystąpienie do „planu B”. „Może się tak zdarzyć, iż bankowcy będą mieli wątpliwości, co do ekonomicznego sensu istnienia Szpitala” – stwierdził radny Kalinowski.

Kolejną dyskusję wywołała radosna nowina, iż będziemy mieli most w Ciechanowie. Radny Hołtra przypomniał, iż z budową mostu wiąże się znaczne zwiększenie ruchu drogowego.
Będą wypadki, bo nieuchronnie wzrośnie zagrożenie komunikacyjne. Nie mamy Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej, nie jest na to przygotowane nasze pogotowie” – ocenił radny Hołtra. Z jego zdaniem zgodził się Edward Szendryk mówiąc: „Fakt, nie jesteśmy na to przygotowani”. Radny Kalinowski kończąc dyskusję na ten temat powidział: „Trzeba pogonić Zarząd, by określił, w jakim kierunku ma zmierzać nasz Szpital i przygotować się na most, bo to jest poważna sprawa.”

Komisja postanowiła do protokołu z kontroli Szpitala dołączyć pytania dotyczące omawianych, i opisanych przeze mnie, zagadnień. Członkowie komisji zgodzili się, że trzeba pilnować, by realizowano zalecenia i uwagi przedstawione podczas posiedzenia.

Brak komentarzy: