„Gazeta Prawna” organizuje ranking wszystkich gmin w Polsce pod nazwą: „Europejska gmina – europejskie miasto 2009”. W tym roku jest to już trzecia edycja. Nie jest to ranking na gminę najpiękniejszą, najbardziej gospodarną, ale na gminę, która potrafi zdobyć najwięcej środków unijnych. Autorzy tego zestawienia biorą pod uwagę wszystkie programy pomocowe, których beneficjentami są zarówno władze samorządowe, jak i – co bardzo ważne - przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne. Ranking obejmuje zarówno „stare”, jak i „nowe” środki (z unijnego budżetu 2007 – 2013).
Jeżeli chodzi metodologię autorzy rankingu stwierdzają: „Podstawą do oceny jest wartość przyznanej pomocy z UE, liczba realizowanych projektów oraz liczba mieszkańców według GUS. Dane pochodzą z dokumentacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa i obejmują umowy podpisane do połowy kwietnia 2009 r. (bez programów przedakcesyjnych). Pominięte zostały niektóre ogólnopolskie projekty drogowe, które trudno przyporządkować poszczególnym jednostkom samorządowym.”
W rankingu są również gminy z terenu powiatu górowskiego. W tabelach przedstawiona została pozycja naszych gmin na tle województwa dolnośląskiego. Różnie. Dla jednych będzie dobrze, dla innych średnio, a znajdą się i tacy, którzy krzykną - katastrofa! Ocenę pozostawiam Państwu. Proszę jednak przy wydawaniu ocen i sądów pamiętać, iż w rankingu oceniano 169 gmin. Pamięć o tym pozwoli na zachowanie trzeźwego osądu.
Proszę zwrócić uwagę na zera, które panoszą się przy środkom przeznaczonym na: Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”. Te fundusze przeznaczone są dla firm, które – jak widać z zestawienia – najwyraźniej do połowy kwietnia 2009 r. z nich na terenie powiatu nie korzystały. Tu też leży jedna z przyczyn naszego bezrobocia.
czwartek, 29 października 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz