Nie tak dawno na internetowym forum „Panoramy Leszczyńskiej” można było zauważyć pewne zamieszania wokół konkursu na wolne miejsca pracy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wakują tam dwa stanowiska. W warunkach konkursu określone są wymagania. Najważniejszym z nich jest posiadanie wykształcenia pedagogicznego. Osoby dokonujące krytycznych wpisów na temat tych warunków nie bardzo orientują się w specyfice pracy tej instytucji.
Ogólnie rzecz biorąc instytucja ta zajmuje się wsparciem rodzin, w których pojawiają się problemy powodujące, iż rodzina – ogólnie mówiąc – nie wypełnia swoich zadań. PCPR zajmuje się na przykład orzeczeniami dla osób niepełnosprawnych – również dzieci. Niewiele osób wie, iż to PCPR sprawuje nadzór nad rodzinami zastępczymi. Jeszcze mniej ludzi orientuje się w skali tego zagadnienia. Opieką PCPR objętych jest 15 dzieci, które z różnych względów nie mają rodzinnego domu. Jak każdy wie, na naszym terenie nie ma domu dziecka. Dzieci z naszego powiatu dotknięte sieroctwem z różnych powodów przebywają w domach dziecka poza naszym terenem. W powiecie poznańskim i grodziskim jest po piątce naszych małych rodaków. W powiatach: wałbrzyskim, wschowskim, leszczyński znajduje się po 1 małym mieszkańcu ziemi górowskiej, których różne smutne i niezawinione przez nich okoliczności pozbawiły pełnej radości z życia. W naszym pogotowiu rodzinnym znajduje się trzech górowian i jeden wschowianin. Mamy też rodziny zastępcze, które są pod baczną obserwacją pracowników PCPR. Na terenie naszego powiatu jest jedna zawodowa rodzina zastępcza, w której przebywają dzieci. Inny rodzaj rodzinnego domu dziecka stanowią wielodzietne rodziny zastępcze oraz pogotowie rodzinne. Do zadań PCPR należy dbanie, by tym dzieciom nie stała się już krzywda, gdyż dość wycierpiały.
PCPR zajmuje się również pomocą dla dzieci, które znalazły się pod opieką dziadka, babci, wujka, ciotki (tzw. spokrewnione rodziny zastępcze). Pomaga się tym dzieciom poprzez łożenie na ich naukę i nadzór nad prawidłowym przebiegiem wychowania.
Na rodziny zastępcze wydano w I półroczu 2008 roku kwotę 405 tysięcy złotych.
Tak pokrótce można scharakteryzować obszar działania PCPR. Powróćmy do konkursu na wolne etaty. Największe niezadowolenia wzbudził punkt o wykształceniu pedagogicznym kandydatów. Zachodzi tu pewne pomieszanie pojęć. Otóż, przyzwyczailiśmy się traktować referenta jako kogoś w rodzaju sekretarki. I w wielu instytucjach tak jest rzeczywiście. PCPR jest jednak instytucją specyficzną. Ta specyfika polega na tym, iż pracownicy PCPR na co dzień spotykają się z ludzkim nieszczęściem. Jest to często nieszczęście przez nikogo nie zawinione. W kontaktach z ludźmi dotkniętych różnymi nieszczęściami wymagany jest takt, cierpliwość i zrozumienie. Pamiętać trzeba o tym, iż podopieczni PCPR są często ludźmi głęboko zestresowanymi, niecierpliwymi a bywa, że i bardzo nerwowymi.
Zatrudnieni w PCPR referenci muszą być odporni na różnego rodzaju stres związany z wykonywaniem tej pracy, ale muszą również mieć wiedzę, by nikt nie mówił, iż są to pracownicy niekompetentni. W PCPR sporządza się orzeczenia, na podstawie których ludzie dostają zasiłki będące bardzo ważnym źródłem dochodu. Praca referenta w PCPR to nie praca w sekretariacie, w którym referent nie musi znać przepisów dotyczących orzecznictwa w zakresie niepełnosprawności, przepisów, na podstawie których realizuje się programy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
I argument w obronie kwestionowanego zapisu konkursowego ostatni. 30 czerwca mieliśmy w naszym powiecie zarejestrowanych 89 bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Nas – powiatu – nie stać na ucieczkę tej grupy ludzi „za chlebem”. Jeżeli poważnie myślimy o inwestorach, to musimy pamiętać, że oni spytają o wykształcenie kadr, którymi dysponujemy. I co opowiemy? Że i owszem, mamy – 788 bezrobotnych z wykształceniem gimnazjalnym i poniżej i 811 z zasadniczym zawodowym. I żeby było jasne – nikogo nie deprecjonuję. Chwała jednak kierowniczce PCPR - Bożenie Mercie - za to, iż kadry, które pracują w tak delikatnej materii, chce mieć na najwyższym możliwie poziomie.
poniedziałek, 8 września 2008
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz