czwartek, 18 września 2008

Lepsze czasy?

Najważniejsza decyzją, jaka zapadła na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, była uchwała o utworzeniu „Podstrefy Góra”, która ma stanowić część Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest – Park”. Decyzja o jej utworzeniu, która zależy od premiera RP, może spowodować przełom w niełatwej sytuacji gospodarczej, w jakiej znajduje się nasza gmina.
Pod strefę nasze władze zadeklarowały 28 ha ziemi, która położona jest po prawej stronie w kierunku Leszna. W ostatnich dniach w Urzędzie Miasta i Gminy trwały wytężone prace nad dokumentacją związaną z tym przedsięwzięciem. Burmistrz Irena Krzyszkiewicz podziękowała na dzisiejszej sesji wszystkim tym, którzy zaangażowali się w realizację dokumentacji. Wymieniła nazwiska: Elżbiety Kwiatkowskiej (sekretarz powiatu), Józefa Sromka (p.o. dyrektora wydziału geodezji w starostwie), Zbigniewa Józefiaka (współwłaściciela firmy Geos) oraz nazwiska dwóch swoich naczelników: Piotra Głowackiego i Wojciecha Domańskiego. Irena Krzyszkiewicz podkreśliła, iż dokumentację wykonano w trzy tygodnie. Pośpiech był niezbędny, gdyż takie sprawy premier rozpatruje raz w roku.
Podczas sesji dowiedzieliśmy się więcej szczegółów związanych z jej powołaniem. Stanowisko władz WSSE wobec starań naszej gminy jest pozytywne. Okrojona, co prawda, obszar strefy do 20 ha, ale wciąż jest to szmat ziemi pod potencjalne inwestycje. Burmistrz powtórzyła, iż jeden inwestor się znalazł i chce on budować fabrykę już w czerwcu 2009 roku. Kolejnych inwestorów nie będziemy poszukiwali samotnie. Oferty wysyłały będą władze strefy w Wałbrzychu.
Wyjaśniła się również sprawa uzbrojenia terenów pod podstrefę. Gmina nie będzie uzbrajała ich na zapas, ale sukcesywnie i pod określone oczekiwania inwestorów. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kosztów w najbliższej przyszłości.
Określono również cenę sprzedaży ziemi dla inwestorów. Za 1 m kwadratowy inwestor będzie musiał zapłacić ok. 20 zł. Wynika więc z tego, iż za 20 ha (bo tyle obejmie strefa, gdyż 8 ha odpadnie ze względu na położenie na ich terenie gazociągów) gmina może uzyskać ok. 4 tysięcy złotych. Nie to jest jednak istotne. Najważniejszy jest fakt, że w materii gospodarczej naszej gminy coś konkretnego zaczęło się dziać. Pamiętać jednak należy, iż od chwili podjęcia decyzji ekonomicznych mija minimum 2 lata do chwili zebrania owoców. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Istnienie podstrefy nie rozwiąże bezrobocia do rozmiarów zerowych. O tym też musimy pamiętać. Utworzenie „Podstrefy Góra” stanowić będzie dla nas wszystkich szansę. Przed władzą jeszcze wiele pracy. Czeka nas ogromna i kosztowna kampania promocyjna, która ściągnie oczy potencjalnych inwestorów na nasze miasto.
Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych przewiduje liczne zachęty dla inwestorów: - zwolnienia dochodu od podatku dochodowego przez okres pierwszych 10 – u lat działalności gospodarczej,
- oraz 50 % zwolnienia przez lata następne, aż do końca istnienia strefy,
- zwolnienia z podatku od nieruchomości – wysokość zależna od gmin.
Najważniejszymi magnesami przyciągającymi inwestorów są:
Dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna.
Rozbudowany system usług finansowo-bankowych.
Wykwalifikowana kadra pracownicza.
Dostępność surowców.
Rozwinięty system szkolnictwa.
Przychylność i pomoc administracji samorządowej i rządowej.
Liczne atrakcje turystyczne.
Dostępność różnorodnych form wypoczynku.
Przypatrzmy się powyższej wyliczance i zastanówmy, czego nam jeszcze brakuje. Pochwalić wypada mi w dniu dzisiejszym naczelnika Piotra Głowackiego, który przygotował błyskotliwą prezentację pozwalającą w sposób bardzo komunikatywny na zapoznanie się ze sprawami „Podstrefy Góra”. Muszę dodać, iż zamieszczona na początku posta mapka naszej strefy jest autorstwa pana Piotra. Za zgodę na jej wykorzystanie bardzo dziękuję.

Brak komentarzy: