czwartek, 27 stycznia 2011

Ciemna strona dzieciństwa

Na najbliższej sesji Rady Powiatu radni będą przyjmowali „Powiatową strategię rozwiązywania problemów społecznych w powiecie górowskim”. Dokument ten przygotowany został przez zespół w składzie kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze – Bożena Merta, pracownik socjalny PCPR – Iwona Stankiewicz, pracownik socjalny PCPR – Iwona Kospiczewicz – Konury. Trzeba szczerze
powiedzieć, że opracowanie jest znakomite. Widać dużą wiedzę autorów na temat zjawisk społecznych na terenie powiatu. Należy też docenić ogrom pracy włożony w „Strategię …”.

Na 118 stronach opracowania odnajdujemy informacje dotyczące naszego szeroko pojętego życia społecznego. Poznajemy fakty związane z przemocą w rodzinie, sieroctwem, wykluczeniem społecznym, niepełnosprawnością, alkoholizmem, przestępczością, niewydolnością opiekuńczo – wychowawczą.

Warto poznać tę „ciemną stronę” naszej powiatowej rzeczywistości, która chluby nikomu nie przynosi. Doszedłem do wniosku, iż dobrze się stanie jeżeli poznacie Państwo sprawy i problemy, o których istnieniu nie zawsze się pamięta.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze zapewnia opiekę zastępczą dzieciom pozbawionym częściowo lub całkowicie opieki przez rodziców biologicznych.

PCPR w Górze sprawuje nadzór nad rodzinami spokrewnionymi z dzieckiem, rodzinami nie spokrewnionymi z dzieckiem, rodzinami wielodzietnymi zawodowymi i pogotowiem rodzinnym,

Nienależyte wykonywanie władzy rodzicielskiej skutkuje ingerencją PCPR, OPS i sądu opiekuńczego, który w zależności od stopnia zagrożenia dobra dziecka, wydaje stosowne zarządzenie: ograniczenie władzy rodzicielskiej, zawieszenie władzy rodzicielskiej, pozbawienie władzy rodzicielskiej ograniczenie kontaktów z dzieckiem lub całkowity zakaz tych kontaktów dla dobra dziecka.

Przy dobrych rokowaniach sąd może przywrócić rodzicom biologicznym władzę rodzicielską lecz takich przypadków w naszym środowisku jest bardzo mało. Po odebraniu dziecka i pozbawieniu mu opieki zastępczej rodzice przyjmują raczej postawę bierną i nie zabiegają o odzyskanie dziecka. Jest to sytuacja bardzo przykra, przede wszystkim dla dziecka, choć nie w każdym przypadku, są takie dzieci, które w rodzinie zastępczej chcą przebywać i nie chcą kontaktować się z rodzicami, bo mają ze swojego życia traumatyczne doświadczenia.

W rodzinie zastępczej dziecko przebywa do momentu ukończenia 18 roku życia, a następnie odbywa się proces usamodzielnienia pełnoletniego wychowanka przy współudziale PCPR i opiekuna usamodzielnienia.

Rola rodziny zastępczej jest ogromna, ponieważ od tego zależy dalsze losy wychowanka. Zdecydowanie korzystniejsze jest dla dziecka pełne przysposobienie. Dotyczy to tylko tej grupy dzieci, które mają uregulowaną sytuację prawną. Obecnie do PCPR zgłaszają się chętni małżonkowie, którzy zainteresowani są przysposobieniem dziecka. Jest to ogromne wyzwanie dlatego też PCPR dokłada wszelkich starań by proces ten przebiegł jak najszybciej ze względu na dobro dziecka. Z ubolewaniem należy stwierdzić, że PCPR nie jest stroną w postępowaniu sądowym i nie ma wpływu na przyspieszenie postępowania sądowego.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Górze jako specjalistyczna jednostka pomocy społecznej obejmuje rodziny zastępcze wsparciem w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych oraz czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesu wychowania dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych.

Podejmuje również pracę socjalną z rodzicami biologicznymi dziecka na rzecz powrotu dziecka do rodziny biologicznej. Jest to zadanie bardzo trudne, by osiągnąć zamierzony cel z uwagi na bierną postawę rodziców biologicznych.

Poniższe dane obrazują kształtowanie się niewydolności opiekuńczo-wychowawczej rodzin z powiatu górowskiego w latach 2008-2010.
Statystyka umieszczonych dzieci w rodzinach zastępczych w latach 2008-2010 kształtuje się na podobnym poziomie. Należy zaznaczyć, że niektóre dzieci opuszczają w trakcie roku rodzinę zastępczą (usamodzielniają się, powracają do rodziców biologicznych, znajdują rodziny adopcyjne) a dochodzą nowe. Średnio w ciągu roku umieszczanych jest 20 dzieci w rodzinach zastępczych.

Wszystkie rodziny zastępcze zostały utworzone postanowieniami sądu. Powodami umieszczenia dzieci w rodzinach zastępczych było sieroctwo, porzucenie dziecka, choroby psychiczne rodziców i bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm rodziców.

Trudne do ustalenia jest miejsce pobytu 10 rodziców biologicznych dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych na terenie powiatu górowskiego. Pozostali rodzice nie żyją lub nie jest ustalone ojcostwo dzieci. Dlatego też PCPR w Górze nawiązało współpracę w zakresie zlecenia tego zadania innym podmiotom w zakresie opieki nad dzieckiem. W 2010 r PCPR by zapewnić opiekę dzieciom nawiązało współpracę ze Stowarzyszeniem Liberii w Głogowie.
Diagnoza rodziny pozwala stwierdzić, iż rodzice dopuszczają się rażących zaniedbań nad małoletnimi. Należałoby w tym zakresie zmienić przepisy, które zobowiązywałyby rodziców do prawidłowego wypełniania obowiązków rodzicielskich.

Pomimo podejmowanych od kilku lat działań prawnych i organizacyjnych, liczba dzieci z terenu powiatu górowskiego umieszczanych w placówkach rośnie. Na koniec 2010 roku w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywało 5 dzieci. PCPR w Górze wspiera również usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych poprzez udzielanie pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki, na usamodzielnienie i zagospodarowanie.

Brak komentarzy: