poniedziałek, 24 stycznia 2011

Wody opadają

Wody w korytach cieków wykazują stany alarmowe. Rzeka Odra (Ścinawa) 420 cm – stan alarmowy przekroczony o 20 cm (spadek). Wg wodowskazu w Głogowie - 494 cm (stan alarmowy przekroczony o 44 cm - spadek) Rzeka Barycz (Osetno) - 434 cm (stan alarmowy przekroczony o 104 cm - spadek). Stan alarmowy także na rzece Orli (Korzeńsko 340 cm), stan alarmowy przekroczony o 80 cm (spadek). Śląski Rów (Rydzyna) - 294 cm. Na Rowie Polskim (dopływie Śląskiego Rowu) stan alarmowy przekroczony o 54 cm (spadek). Obserwowany jest na wyżej wymienionych ciekach ciągły spadek stanów wód. Większe cieki: Łacha, Wiewiernica, Ostrowita, Ciek Uszczonowski – woda wysoka, w przyujściowych odcinkach objętych zasięgiem wód cofkowych z recypientów, także na tych ciekach widoczny spadek stanów wód.
Koryta cieków są pełne wody wraz z międzywalem (szczególnie na Baryczy, Śląskim Rowie i Orli).
Lokalnie na Łasze, Śląskim Rowie, Tynicy, Świerni spływ wód będą utrudniać istniejące tamy bobrowe. Odra powoduje cofki na dopływach (Barycz, Śląski Rów, Wiewiernica, Ciek Uszczonowski)
Ze względu na ograniczoną przepustowość jazy na rzekach Orli, Baryczy i Śląskim Rowie mogą dodatkowo podpiętrzać wodę.
Zbiornik retencyjny Ryczeń o pojemności max = 979 tyś. m3, wypełniony w 100%, dopływ wody zamknięty. Budowle piętrzące i upustowe sprawne technicznie.
W trakcie wizji terenowej przeprowadzonej w dniu 24.01.2011 r. stwierdzono pogarszanie się sytuacji powodziowej na rzekach powiatu górowskiego. Wysoki stan wód powoduje nadmierne nasiąkanie korpusów wałów, co może doprowadzić do powstania przesiąków i w następstwie do wymywania gruntu z korpusu wału. W wielu miejscach na rzece Orlej i rzece Baryczy w gminie Wąsosz w dalszym ciągu istnieje - chociaż mniejsze - zagrożenie przelania się wód przez korony wałów oraz zasuwy na śluzach wałowych. Do wielu odcinków wałów brak możliwości dojazdu środkami transportowymi, co utrudnia prowadzenie kontroli stanu ich bezpieczeństwa. Dojazd po koronie wałów, ze względu na ich nasiąknięcie wodą jest także niemożliwy. Zalane drogi przywałowe – Żabin - Bartodzieje i Bartodzieje - Klimontów.
Zaobserwowano wzmożona penetracje korpusów wałów przez bobry i inne zwierzęta kopiące nory.
Zwiększa się liczba podtopionych posesji wynosząca 46 posesji prywatnych, 1 zakład produkcyjny i amfiteatr. W coraz większej liczba piwnic znajduje się woda. Wzrasta powierzchnia zalanych i podtopionych terenów rolnych i lasów na chwilę obecną to 7800 ha. Trwa monitoring zagrożonych posesji, zalanych terenów oraz cieków wodnych i ich obwałowań oraz zbieranie danych o uszkodzeniach, zagrożeniach, podtopieniach itp. Zaznacza się powolny spadek poziomu wód – ok. 2 cm w ciągu ostatniej doby.


Brak komentarzy: