W wiadomościach radia Wrocław można było rano usłyszeć, że bardzo poważnie zagrożony ewentualną powodzią jest powiat górowski. Co prawda starosta górowski - Piotr Wołowicz już w sobotę ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego, ale dziwić musi fakt, że jest to pogotowie a nie alarm. A jak Państwo przeczytają poniżej nasze rzeki znacznie przekroczyły stany alarmowe.
Stan wód w korytach cieków znacznie przekroczył stany alarmowe. Rzeka Odra - wg wodowskazu Ścinawa - 492 cm (stan alarmowy przekroczony o 92 cm), wg wodowskazu w Głogowie - 516 cm (stan alarmowy przekroczony o 66 cm), rzeka Barycz - wg wodowskazu Osetno - 414 cm – stan alarmowy przekroczony o 84 cm.
Stan alarmowy także na rzece Orlii - wg wodowskazu Korzeńsko - 380 cm (stan alarmowy przekroczony o 120 cm), Śląski Rów - wg wodowskazu w Rydzynie - 292 cm a na Rowie Polskim (dopływie Śląskiego Rowu) stan alarmowy przekroczony o 52 cm.
Obserwowany jest na wyżej wymienionych ciekach ciągły wzrost stanów wód. Większe cieki: Łacha, Wiewiernica, Ostrowita, Ciek Uszczonowski – woda wysoka, w przyujściowych odcinkach objętych zasięgiem wód cofkowych z recypientów, także na tych ciekach widoczny wzrost stanów wód.
Na rzekach Orlii i Baryczy zaobserwowano spływ kry lodowej, spowodowany odrywaniem się lodu brzegowego. Na rzece Baryczy i Orlii zator lodowy zostały skruszone. (Wąsosz, jaz Pobiel, Bartków).
Nie ma już pokrywy śnieżnej w zlewni rzek. Koryta cieków są pełne wody wraz z międzywalem (szczególnie na Baryczy, Śląskim Rowie i Orli).
Lokalnie na: Łasze, Śląskim Rowie, Tynicy, Świerni spływ wód będą utrudniać istniejące tamy bobrowe. Odra powoduje cofki na dopływach ( Barycz, Śląski Rów, Wiewiernica, Ciek Uszczonowski).
Zasuwy jazów podniesione do max rzędnych, drożne, zamknięcia sprawne. Ze względu na ograniczoną przepustowość jazy na rzekach Orlii, Baryczy i Śląskim Rowie mogą dodatkowo podpiętrzać wodę.
Zbiornik retencyjny Ryczeń o pojemności max = 979 tyś. m3, wypełniony w 100%, dopływ wody zamknięty. Budowle piętrzące i upustowe sprawne technicznie. Zbiornik całkowicie zalodzony.
Na wysokości miejscowości Ługi - Unisławice, w prawym wale przeciw powodziowym rzeki Baryczy zaobserwowano przesiąki wody oraz wymywanie gruntu z korpusu wału na odcinku długości 15 m. Ze względu na mocno nasiąknięty korpus wału i brak drogi dojazdowej do wału nie ma możliwości zabezpieczenia skarpy przed dalszym wymywaniem gruntu.
Lokalnie mogą być trudności z przeprowadzeniem wód w rejonie tam bobrowych i mostów, tj. rz. Łacha, Rzęśnik, Ostrowita, Śląski Rów, Tynica, Świernia i Grobelka. Również zagrożeniem może być budowa mostu przez Odrę w m. Ciechanów.
Prowadzony jest bieżący monitoring wałów i budowli piętrzących przez pracowników Inspektoratu, jak i PMB Zarzeccy Baszyn. Zalecono usunięcie powalonego dębu, wspartego o filary jazu Wierzowice i Bartodziejach, na rzece Baryczy. Zabezpieczono workami wypełnionymi piaskiem zaniżenie korony prawego wału przeciw powodziowego rzeki Orlii na wysokości pompowni Wąsosz.
W trakcie wizji terenowej przeprowadzonej w dniu 17.01.2011 r. stwierdzono znaczne pogarszanie się sytuacji powodziowej na rzekach. Wysoki stan wód powoduje nadmierne nasiąkanie korpusów wałów, co może doprowadzić do powstania przesiąków i w następstwie do wymywania gruntu z korpusu wału. W wielu miejscach na rzece Orlii i rzece Barycz w gm. Wąsosz istnieje zagrożenie przelania się wód przez korony wałów oraz zasuwy na śluzach wałowych. Do wielu odcinków wałów brak możliwości dojazdu środkami transportowymi, co utrudnia prowadzenie kontroli stanu ich bezpieczeństwa. Dojazd po koronie wałów, ze względu na ich nasiąknięcie wodą, jest także niemożliwy.
Droga gminna relacji Niechlów - Żabin (przez jaz Żabin) zamknięta w wyniku podtopienia. Podtopiona, ale jeszcze nie zamknięta dla ruchu jest droga powiatowa Wąsosz - Lubiel pomiędzy Płoskami i Ostrawą, jak i sam dojazd do Ostrawy. Drogi przywałowe również podtopione brak przejazdu (Niechlów – Bartodzieje, Bartodzieje - Klimontów).
Stwierdzono pojawianie się wód gruntowych w piwnicach budynków mieszkalnych usytuowanych w zaniżeniach terenowych (Zdziesławice, Łagiszyn, Stara Góra, Góra, Wąsosz, Szaszorowice, Wroniniec).
W m. Lubiel - przysiółek Czaple - wody rzeki Łacha są stale monitorowane przez OSP Płoski. Rzeka przybiera dość gwałtownie z powodu podpiętrzania wodami rzeki Baryczy oraz w wyniku działalności bobrów, które budują tamy na tej rzece. Taka sytuacja może doprowadzić do podtopienia budynków.
Pracują przelewy wałowe, Wąsosz Orla – Barycz, Wierzowice – Sądowel lewy, Niechlów prawy w wale letnim. Klimontów powyżej ujścia Śląskiego Rowu.
Podtopione budynki ul. Kolejowa w Wąsoszu ( pompowanie wody z kotłowni).
W miejscowości Ryczeń ewakuowano 2 rodziny /5 osób/ z budynku do którego został zalany dojazd. Rozmyty wał letni na odcinku ok. 40 m na Baryczy na osi Niechlów – Wągroda.
Wyszanów
Klimontów
Okolice Bartodziej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz