środa, 12 stycznia 2011

Stan równowagi


Informacja o stanach wód w korytach cieków – stany alarmowe: rzeki Barycz wg wodowskazu Osetno 363 cm – stan alarmowy przekroczony o 33 cm.
Stan alarmowy także na rzece Orli wg wodowskazu Korzeńsko 364 cm, stan alarmowy przekroczony o 104 cm.
Śląski Rów wg wodowskazu w Rydzynie 248 cm a na Rowie Polskim (dopływie Śląskiego Rowu) stan alarmowy przekroczony o 8 cm.

Większe cieki: Łacha, Wiewiernica, Ostrowita, Ciek Uszczonowski – woda wysoka. Stan wody na rzecze Odrze układa się w strefie stanów alarmowych, tj. 442 cm – wodowskaz Ścinawa.

Oblodzone są całkowicie: Śląski Rów, (na całej długości), Barycz od km 0+000 do km 15+000. Grubości lodu nadal nie można określić (brak możliwości zmierzenia). Istnieje możliwość powstawania zatorów lodowych. Pokrywy lodowej nie przybywa. Miejscami woda płynie po pokrywie lodowej (Tynica, Świernia, Orla).

Pokrywa śnieżna w zlewni – do 5 cm i ma tendencję zanikającą.

Podpiętrzenia spływających wód w ciekach powoduje zalodzenie (szczególnie na Baryczy, Śląskim Rowie i Orli). Lokalnie na Łasze, Śląskim Rowie, Tynicy, Świerni spływ wód będą utrudniać istniejące tamy bobrowe. Odra powoduje cofki na dopływach ( Barycz, Śląski Rów, Wiewiernica, Ciek Uszczonowski).

Budowle na ciekach w zakresie przepuszczenia wód powodziowych są sprawne. Zasuwy jazów podniesione do max rzędnych, drożne, zamknięcia sprawne. (np. drożność, sprawność zamknięć, możliwość powstania zatorów itp). To samo dotyczy budowli wałowych, które mają sprawne zamknięcia. Przepompownie mają drożne upusty grawitacyjne i sprawne mechanizmy pompowe Zapewniona jest dostawa energii i w każdej chwili są one gotowe do pracy.

Zbiornik retencyjny Ryczeń o pojemności max = 979 tyś. m3, wypełniony w 70%, budowle piętrzące i upustowe sprawne technicznie - przygotowane na przyjęcie wód powodziowych. Zbiornik jest całkowicie zalodzony.

Lokalnie mogą być trudności z przeprowadzeniem wód w rejonie tam bobrowych i mostów, tj. rz. Łacha, Rzęśnik, Ostrowita, Śląski Rów, Tynica, Świernia i Grobelka. Również zagrożeniem może być budowa mostu przez Odrę w m. Ciechanów, jak również zalodzone koryto rzeki Baryczy na terenie gminy Niechlów, jak i na jej ujściu w woj. lubuskim. Na dł. 300 mb w odcinku ujściowym rz. Barycz już wolna od lodu.

Prowadzony jest bieżący monitoring wałów, budowli piętrzących przez pracowników Inspektoratu, jak i PMB Zarzeccy Baszyn (w ramach umowy). Jak wynika ze spływających meldunków telefonicznych oraz wizji terenowej w dniu 12.01.2011r. sytuacja powodziowa na rzekach jest stabilna.

W dalszym ciągu obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Niechlów.
Droga gminna relacji Niechlów - Żabin (przez jaz Żabin) jest nadal zamknięta w wyniku podtopienia.

Stwierdzono pojawianie się wód gruntowych w piwnicach budynków mieszkalnych usytuowanych w zaniżeniach terenowych (Zdziesławice, Łagiszyn, Stara Góra, Góra (ul. Racławicka), Wroniniec).

W Lubielu - przysiółek Czaple - wody rzeki Łacha są stale monitorowane przez OPS Płoski. Rzeka przybiera dość gwałtownie z powodu podpiętrzania wodami rzeki Baryczy oraz w wyniku działalności bobrów, które budują tamy na tej rzece. Taka sytuacja może doprowadzić do podtopienia budynków.

Dziękuję Jerzemu Ruszczyńskiemu – kierownikowi inspektoratu WZMiUW w Górze – za dostarczone informacje, które posłużyły do opracowania tego posta. Pracownikom naszych powiatowych „kryzysów” dziękuję za wykres.

Brak komentarzy: