czwartek, 20 stycznia 2011

Raport z lustracji

Wczoraj sytuacja powodziowa na terenie naszego powiatu była – jak zwykle – monitorowana prze kierownika inspektoratu WZMiUW – Jerzego
Ruszczyńskiego. Po lustracji terenów zalanych przez wodę sporządził on raport, który po zmianach przedstawiam Państwu.

Poziom wód w rzekach przepływających przez teren powiatu górowskiego stany alarmowe zostały przekroczone na rzekach:
- Odrze, gdzie wg wodowskazu w Ścinawie poziom wody wykazał 495 cm (stan alarmowy przekroczony o 95 cm (spadek).
- według wodowskazu w Głogowie 531 cm – stan alarmowy przekroczony o 81 cm (zwyżkuje).
- rzeka Barycz - wg wodowskazu w Osetnie wykazywała 426 cm (stan alarmowy przekroczony o 96 cm (zwyżkuje).
Stan alarmowy przekroczony także na rzece Orlii, gdzie wg wodowskazu w Korzeńsku (380 cm), stan alarmowy przekroczony został o 120 cm (spadek).
Śląski Rów (wodowskaz w Rydzynie - 305 cm).
Rów Polski (dopływ Śląskiego Rowu) stan alarmowy przekroczony został o 65 cm (zwyżkuje).

Obserwowany jest na wyżej wymienionych ciekach ciągły wzrost stanów wód. Większe cieki: Łacha, Wiewiernica, Ostrowita, Ciek Uszczonowski – woda wysoka, w przyujściowych odcinkach objętych zasięgiem wód cofkowych z recypientów, także na tych ciekach widoczny wzrost stanów wód.

Koryta cieków są pełne wody wraz z międzywalem. Zjawisko to szczególnie widoczne jest na Baryczy, Śląskim Rowie i Orlii.
Na Łasze, Śląskim Rowie, Tynicy, Świerni spływ wód będą utrudniać istniejące tamy bobrowe. Odra powoduje cofki na dopływach ( Barycz, Śląski Rów, Wiewiernica, Ciek Uszczonowski).

Wszędzie na budowlach wodnych zasuwy jazów podniesione są do max rzędnych, drożne, zamknięcia sprawne. Ze względu na ograniczoną przepustowość jazy na rzekach Orlii, Baryczy i Śląskim Rowie mogą dodatkowo podpiętrzać wodę.

Nie ma usterek w przepompowniach. Sprawne upusty grawitacyjne drożne, mechanizmy pompowe sprawne, dostawa energii zapewniona, gotowe do pracy.

Zbiornik retencyjny Ryczeń o pojemności max = 979 tyś. m3, wypełniony w 100%, dopływ wody zamknięty. Budowle piętrzące i upustowe sprawne technicznie. Zbiornik całkowicie zalodzony.

Wykonano następujące prace zabezpieczające przed napływem wody w newralgicznych miejscach.
Zabudowano workami z piaskiem przepust w lewym wale p/p rz. Barycz - km 17+546 ø 100 w w Osetnie Małym, gm. Góra.
Usunięto zator z jazu Bartodzieje na rzece Barycz (km 5+502), w Bartodziejach, gmina Niechlów.
W trakcie zabudowy skarpy odwodne wałów uszkodzone przez zwierzęta kopiące nory, prawy wał Baryczy (Szaszorowice na odcinku 35 mb).

W trakcie wizji terenowej przeprowadzonej w dniu 19.01.2011r. stwierdzono dalsze znaczne pogarszanie się sytuacji powodziowej na rzekach powiatu górowskiego. Wysoki stan wód powoduje nadmierne nasiąkanie korpusów wałów, co może doprowadzić do powstania przesiąków i w następstwie do wymywania gruntu z korpusu wału.

W wielu miejscach na rzece Orlii i rzece Barycz w gminie Wąsosz, istnieje zagrożenie przelania się wód przez korony wałów oraz zasuwy na śluzach wałowych. Do wielu odcinków wałów brak jest możliwości dojazdu środkami transportowymi, co utrudnia prowadzenie kontroli stanu ich bezpieczeństwa. Dojazd po koronie wałów, ze względu na ich nasiąknięcie wodą, jest także niemożliwy. Zalane drogi przywałowe – Żabin - Bartodzieje i Bartodzieje - Klimontów.

Intensywnie pracują przelewy wałowe, Wąsosz – Orla, Barycz - lewy i prawy , Wierzowice – Sądowel - prawy, Niechlów - lewy w wale letnim. Klimontów powyżej ujścia Śląskiego Rowu - prawy.

Zaobserwowano wzmożona penetrację korpusów wałów przez bobry i inne zwierzęta kopiące nory.
Stwierdzono też uszkodzenia korpusu wału na wysokości pompowni Niechlów oraz w rejonie mostu Szaszorowice.
Polecono usunięcie worków z piaskiem z przelewu wałowego Lechitów – Wierzowice na rzece Barycz, wał prawy.
Zalecono zabudowę zaniżenia w wale ochronnym dla m. Wierzowice Małe w linii drogi gminnej.

Brak komentarzy: