wtorek, 11 stycznia 2011

Pod kontrolą


Stany alarmowe: rzeki Barycz wg wodowskazu Osetno 353 cm – stan alarmowy przekroczony o 23 cm.
Stan alarmowy także na rzece Orli wg wodowskazu Korzeńsko 357 cm, stan alarmowy przekroczony o 97 cm.
- Śląski Rów wg wodowskazu w Rydzynie 248 cm.
- Rów Polski (dopływ Śląskiego Rowu) stan alarmowy przekroczony o 8 cm. Większe cieki: Łacha, Wiewiernica, Ostrowita, Ciek Uszczonowski – woda wysoka.
Stan wody na rzecze Odrze układa się w strefie stanów alarmowych, tj. 430 cm – wodowskaz Ścinawa.

Zlodzenia i oblodzenia całkowite występuje na:
- Śląskim Rowie (na całej długości),
- Baryczy:od km 0+000 do km 15+000. Grubość lodu trudna do określenia (brak możliwości zmierzenia).

Istnieje możliwość powstawania zatorów lodowych. Pokrywy lodowej na szczęście nie przybywa. Miejscami woda płynie po pokrywie lodowej (Tynica, Świernia, Orla)
Utrzymuje się pokrywa śnieżna w zlewni – do 5 cm, ale jest ona zanikająca.

Pokrywa śnieżna koryt cieków – podpiętrzenia spływających wód w ciekach powoduje zalodzenie (szczególnie na Baryczy, Śląskim Rowie i Orli).
Lokalnie podobne zjawisko występuje na Łasze, Śląskim Rowie, Tynicy, Świerni. Spływ wód będą utrudniać istniejące tam tamy bobrowe. Odra powoduje cofki na dopływach ( Barycz, Śląski Rów, Wiewiernica, Ciek Uszczonowski).

Stan budowli na ciekach w zakresie przepuszczenia wód powodziowych jest zadawalający. Zasuwy jazów podniesione do max rzędnych, drożne, zamknięcia sprawne. To samo dotyczy budowli wałowych (sprawne zamknięcia).
Przepompownie są także sprawne (upusty grawitacyjne drożne, mechanizmy pompowe sprawne, dostawa energii zapewniona, gotowe do pracy).
Zbiornik retencyjny Ryczeń o pojemności max = 979 tyś. m3, wypełniony w 70%, budowle piętrzące i upustowe sprawne technicznie i przygotowane na przyjęcie wód powodziowych. Zbiornik całkowicie zalodzony.

Bezpośrednich zagrożeń brak. Lokalnie mogą być jednak trudności z przeprowadzeniem wód w rejonie tam bobrowych i mostów, tj. rz. Łacha, Rzęśnik, Ostrowita, Śląski Rów, Tynica, Świernia i Grobelka. Również zagrożeniem może być budowa mostu przez Odrę w m. Ciechanów, jak również zalodzone koryto rzeki Baryczy na terenie gminy Niechlów, jak i na jej ujściu w woj. lubuskim. Na dł. 300 mb w odcinku ujściowym rz. Barycz już wolna od lodu.

Sytuacja powodziowa na rzekach jest stabilna. W dalszym ciągu obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Niechlów.

Droga gminna relacji Niechlów - Żabin (przez jaz Żabin) zamknięta w wyniku podtopienia.

Stwierdzono pojawianie się wód gruntowych w piwnicach budynków mieszkalnych usytuowanych w zaniżeniach terenowych (Niechlów, Zdziesławice, Łagiszyn, Stara Góra, Góra ul. Racławicka, Wroniniec).

Brak komentarzy: