W materiałach opracowanych na sesję Rady Miejskiej w styczniu znalazło się ciekawe sprawozdanie przygotowane dla radnych przez szefową Centrum Profilaktyki Alkoholowej – Danutę Tołłoczko – Smolarską.
Materiał ten jest ciekawy z wielu względów, ale ukazuje też wydatki mieszkańców naszej gminy poniesione na zakup alkoholu w latach 2004 – 2009.
Podane dane zaczerpnąłem z opracowania sporządzonego przez CPA, które dane dotyczące wysokości kwot wydanych na alkohol otrzymał od przedsiębiorców mających koncesję na jego sprzedaż.
W roku 2010 na terenie naszej gminy, sprzedawano alkohol w 77 punktach. Liczba punktów sprzedaży alkoholu wzrosła w stosunku do roku 2009 o 2. Jest to jednak znacznie mniej niż ich było w roku 2006 – 87 lub 2007 – 83.
Poniżej mają Państwo zestawione w pocie czoła i znoju wielce mówiące cyfry. Liczba ludności naszej gminy zaczerpnięta została z Roczników Statystycznych Województwa Dolnośląskiego”. Jeżeli Państwo sądzą, że ukazana liczba ludności w latach 2006 i 2007 jest pomyłką, to jeżeli nią jest, to nie moją. Dwa razy sprawdziłem nim uwierzyłem własnym oczom. Oczywiście kwotę wydatków na zakup alkoholu podzieliłem przez wszystkich mieszkańców naszej gminy. W tej liczbie są i dzieci.
Warto zauważyć, że pomimo mniejszej liczby punktów sprzedających alkohol, globalna kwota z jego sprzedaży rośnie. W sprawozdaniu dla radnych nie ujęto jeszcze roku 2010, gdyż trwa zbieranie danych na ten temat.
W omawianej wczoraj „Powiatowej Strategii rozwiązywania problemów społecznych w powicie górowskim znajduje się taki oto fragment dotyczący tego problemu.
„Statystyka dotycząca alkoholizmu i narkomanii jest bardzo zróżnicowana. Skutki alkoholizmu najbardziej dotkliwie odczuwają dzieci. Trudna sytuacja na rynku pracy powoduje, że wiele osób nadużywanie alkoholu traktuje jako sposób radzenia sobie ze stresem związanym z utratą pracy lub jej długim brakiem. Sytuacja taka sprzyja pogłębianiu się różnego rodzaju dysfunkcji w sferach biologicznej i psychicznej, co sprzyja poszerzaniu się obszarów dotkniętych ubóstwem i marginalizacją. Jednocześnie osoby uzależnione od alkoholu coraz bardziej zmniejszają swoje szanse na znalezienie pracy, co pogłębia jeszcze bardziej trudną sytuację życiową ich samych i ich rodzin.
W każdej gminie z terenu powiatu górowskiego działają Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które obejmują pomocą osoby uzależnione, dorosłych członków z rodzin uzależnionych, dzieci z rodzin uzależnionych oraz ofiary przemocy w rodzinach z problemem alkoholowym”.
Ilość rodzin z powiatu górowskiego korzystających w latach 2008 -2010 z pomocy społecznej z powodu alkoholizmu i narkomanii zawiera poniższa tabelka. Można śmiało założyć, że w zestawieniu tym narkomania odgrywa rolę marginalną.
piątek, 28 stycznia 2011
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz