wtorek, 25 stycznia 2011

Stanowczo za mokro


Dziś została zamknęta z powodu zalania na odcinku 100 m droga powiatowa nr 1094D Głobice – Bełcz na czas nieokreslony. Na czas zamknięcia wyznaczono objazd drogą 1095D i 1093D przez miejscowość Lipowiec.

Droga 323 Laskowa – granica województwa zamarzająca woda rozlewisk na poboczach i częściowo zamarzająca woda na jezdni. Utrudnienia oznakowane
Nawodnione korpusy dróg powiatowych 1073D Chruścina – Czernina, 1114D Płoski – Lubiel /w rejonie wsi Ostrawa woda przelewa się przez jezdnię na odcinku ok. 200m./ Dodatkowy zalany odcinek koło Kolonii Lubiel. Utrudnienia oznakowane.

Drogi:
- 1095D Lipowiec – Wyszanów,
- 1094D rejon Głobic,
- 1091D Niechlów - Karów: woda na tych drogach występuje na poboczach i częściowo zalane jezdnie. Utrudnienia oznakowane. Przejezdne z ograniczeniami.

Na drodze 1093D Szaszorowice – Lipowiec nastąpiło zalewanie drogi - w ocenie PZD droga nie wymaga zamknięcia.

Z powodu zalania wodami powierzchniowymi zamknięto dla ruchu drogę gminna Niechlów - Żabin - do odwołania. Na odcinku 100 m zalana droga w miejscowości Ostrawa powoduje ograniczenie przejezdności.

Zwiększa się liczba podtopionych posesji wynosząca na ta chwilę 46 posesji prywatnych, 5 budynków lasów państwowych, 1 zakład produkcyjny i amfiteatr. W coraz większej liczba piwnic znajduje się woda. Wzrasta powierzchnia zalanych i podtopionych terenów rolnych i lasów na chwilę obecną to ponad 8000 ha (tj. ponad 10%powierzchni naszego powiatu).

W maju 2010 roku pod wodą wszczytowym okresie powodzi znalzało się ok. 5850 ha (ok. 8%).

Zaznacza się powolny spadek poziomu wód w ciekach i niektórych rozlewiskach. Wzrasta ilość uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych przez zwierzęta. Istnieje obawa o stabilność nasiąkniętych wałów.

Trwa monitoring zagrożonych posesji, zalanych terenów oraz cieków wodnych i ich obwałowań oraz zbieranie danych o uszkodzeniach, zagrożeniach, podtopieniach itp.
Jak wynika z informacji uzyskanych od pracowników GCZK i kierownika DZMIUW - Inspektorat w Górze - zaobserwowano wzmożoną penetrację korpusów wałów przez bobry i inne zwierzęta kopiące nory, co nie tylko ma wpływ na osłabienie wałów i piętrzenie wód w obecnej chwili, ale również związku z tym mogą się pojawić duże trudności z bezpiecznym przeprowadzeniem powodziowych wód wiosennych rzekami, na których bobry pobudowały tamy i żeremia w wałach przeciwpowodziowych. Zjawisko to dotyczy:
- rzeki Łacha rejon Ostrawy i Lubiela
- odpływu grawitacyjnego ze zbiornika wyrównawczego przepompowni melioracyjnej Lubiel oraz Wąsosz,
- rzeki Śląski Rów rejon wsi Klimontów, Łękanów, Witoszyce, Chróścina oraz ujścia Rowu Polskiego,
- rzeki Świernia, Tylnica, Ciek Uszczonowski na całej długości,
- rzeka Orla na całej długości
Zaobserwowano również występowanie bobra europejskiego w rzece Struga Wąsoska, Baryczy i Odrze na jej całej długości.

A oto niecodzienna, ale wynikająca z wyższej konieczności, prośba skierowana przez “kryzysy” powiatowe oraz kierownika inspektoratu Dolnoląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Górze do wojewódzkiego sztabu kryzysowego.
“Dlatego też prosimy o skierowanie pisma do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w celu ustalenia postępowania w tych przypadkach, ponieważ zgodnie Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną, w załączniku nr 2, lp. 18 - bóbr europejski jest gatunkiem dziko występującym należącym do zwierząt objętych ochroną częściową ( Dz. U. Nr 220, poz. 2237 z 2004 r.).
Prosimy o wyjaśnienie jakie działania można podjąć prowadząc akcję przeciwpowodziową. Jak również tok postępowania w celu udrażniania rzek poza okresem prowadzenia akcji przeciwpowodziowej, na których występuje populacja bobra europejskiego. W związku ze wzrostem populacji bobrów na tym terenie należałoby się zastanowić nad działaniami zmierzającymi do ograniczenia liczby gryzoni na terenie powiatu górowskiego.

Brak komentarzy: