poniedziałek, 10 stycznia 2011

Groźnie


OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE

Zagrożenie: przekroczenie stanu alarmowego,
Stopień zagrożenia: 3 (w skali 3-stopniowej)
Ważność: od godz. 12:12 dnia 10.01.2011 do godz. 20:00 dnia 11.01.2011.
Obszar: Rejon hydrologiczny III - Odra (woj. dolnośląskie i lubuskie)
Przebieg: Odrą od Ścinawy do Nietkowa przemieszczać się będzie fala wezbrania przy stanach wody o ok. 30 - 40 cm powyżej stanów alarmowych.
Skutki: niebezpieczeństwo przebywania nad brzegami rzek, utrudnienia w prowadzeniu prac w korytach rzek, podtopienia terenów bezodpływowych i obniżonych.

Na terenie gmin: Góra, Wąsosz, Niechlów i Jemielno mamy do czynienia z poważną sytuacją związaną z topnieniem śniegu i szybkim przyborem wód w rzekach.
Stany alarmowe występują: rzeka Barycz - wg wodowskazu w Osetnie 345 cm – stan alarmowy przekroczony o 15 cm.
Stan alarmowy również na rzece Orli - wg wodowskazu w Korzeńsku - 333 cm, stan alarmowy przekroczony o 63 cm.

Śląski Rów - wg wodowskazu w Rydzynie - 246 cm; na Rowie Polskim (dopływie Śląskiego Rowu) stan alarmowy przekroczony o 6 cm. Większe cieki: Łacha, Wiewiernica, Ostrowita, Ciek Uszczonowski – woda wysoka. Stan wody na rzecze Odrze układa się w strefie stanów ostrzegawczych.
Występują zlodzenia i oblodzenia całkowite. Śląski Rów, (na całej długości), Barycz od km 0+000 do km 15+000. Grubość lodu trudna do określenia (brak możliwości zmierzenia). Istnieje możliwość powstawania zatorów lodowych. Nie stwierdzono przybywania pokrywy lodowej.
Pokrywa śnieżna w zlewni – do 5 cm. Podpiętrzenia spływających wód w ciekach powoduje zalodzenie (szczególnie na Baryczy, Śląskim Rowie i Orli).
Lokalnie na Łasze, Śląskim Rowie, Tynicy, Świerni spływ wód będą utrudniać istniejące tamy bobrowe. Odra powoduje cofki na dopływach (Barycz, Śląski Rów, Wiewiernica, Ciek Uszczonowski).
Stan budowli na ciekach w zakresie przepuszczenia wód powodziowych: jest dobry. Zasuwy jazów podniesione do max rzędnych, drożne, zamknięcia sprawne.
Sprawne są też budowle wałowe. To samo dotyczy przepompowni, które mają sprawne upusty grawitacyjne, mechanizmy pompowe a dostawa energii elektrycznej jest zapewniona. Przepompownie gotowe są w każdej chwili do pracy.
Zbiornik retencyjny Ryczeń o pojemności max 979 tyś. m3, wypełniony w 70%, budowle piętrzące i upustowe sprawne technicznie - przygotowane na przyjęcie wód powodziowych. Zbiornik całkowicie zalodzony.

Lokalnie mogą być trudności z przeprowadzeniem wód w rejonie tam bobrowych i mostów, tj. rz. Łacha, Rzęśnik, Ostrowita, Śląski Rów, Tynica, Świernia i Grobelka. Również zagrożeniem może być budowa mostu przez Odrę w m. Ciechanów, jak również zalodzone koryto rzeki Baryczy na terenie gminy Niechlów, jak i na jej ujściu w woj. lubuskim. Na dł. 300 mb w odcinku ujściowym Barycz już wolna od lodu.
Prowadzony jest bieżący monitoring wałów, budowli piętrzących przez pracowników Inspektoratu, jak i PMB Zarzeccy Baszyn (w ramach umowy).
Jak wynika ze spływających meldunków telefonicznych oraz wizji terenowej w dniu 10.01.2011r. sytuacja powodziowa na rzece Baryczy jest stabilna.
Zamknięta jest droga Żabin – Niechlów, która w trzech miejscach zalana jest wodą.

Post powstał na podstawie materiałów opracowanych przez kierownika inspektoratu WZMIUW w Górze – Jerzego Ruszczyńskiego. Zdjęcia i wykres udostępnił Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Górze. Dziękuję. Zdjęcia pochodzą z dnia dzisiejszego.


Wierzowice Wielkie - Barycz





Szaszorowice - Barycz





Lubiel - Ostrowita





Ostrawa - Łacha



Czaple - Łacha




Pobiel - Orla






Bartków - Barycz






Wąsosz - Barycz





Droga Żabin - Niechlów

Brak komentarzy: