czwartek, 20 stycznia 2011

Zrobiło się strasznie


Sytuacja powodziowa na ternie naszego powiatu się pogarsza. Meldunki nie są optymistyczne i pewnie długo takiego brzmienia miały nie będą. Starosta Piotr Wołowicz i jego zastępca wicestarosta Paweł Niedźwiedź dokonali dzisiaj wizji lokalnej sytuacji na ternie powiatu. Zobaczyli to samo, co Państwo widzą na zdjęciach. Opis sytuacji, która jest bardzo groźna sporządziłem na podstawie raportów PCZK starostwa powiatowego oraz informacji sporządzonej przez kierownika WZMiUW – Jerzego Ruszczyńskiego.

Stany alarmowe są nadal na rzekach:
- Odrze - wg wodowskazu Ścinawa - 470 (stan alarmowy przekroczony o 70 cm (spadek).
- Odra - wg wodowskazu w Głogowie - 529 cm (stan alarmowy przekroczony o 79 cm - spadek)
Barycz - wg wodowskazu Osetno - 433 cm (stan alarmowy przekroczony o 103 cm - zwyżkuje).
- Orla - wg wodowskazu Korzeńsko - 372 cm (stan alarmowy przekroczony o 112 cm - spadek).
- Śląski Rów - wg wodowskazu w Rydzynie 308 cm,
- Rów Polski (dopływ Śląskiego Rowu) stan alarmowy przekroczony o 68 cm (zwyżkuje).
Obserwowany jest tych ciekach ciągły wzrost stanów wód.

Większe cieki: Łacha, Wiewiernica, Ostrowita, Ciek Uszczonowski – woda wysoka, w przyujściowych odcinkach objętych zasięgiem wód cofkowych z recypientów, także na tych ciekach widoczny wzrost stanów wód.

Koryta cieków są pełne wody wraz z międzywalem (szczególnie na Baryczy, Śląskim Rowie i Orlii). Miejscami na Łasze, Śląskim Rowie, Tynicy, Świerni spływ wód będą utrudniać istniejące tamy bobrowe. Odra powoduje nadal cofki na dopływach (Barycz, Śląski Rów, Wiewiernica, Ciek Uszczonowski).

Wszystkie budowle na ciekach w zakresie przepuszczenia wód powodziowych są sprawne. Zasuwy jazów podniesione do max rzędnych, drożne, zamknięcia sprawne. Ze względu na ograniczoną przepustowość jazy na rzekach Orlej, Baryczy i Śląskim Rowie mogą dodatkowo podpiętrzać wodę.

Zbiornik retencyjny Ryczeń (pojemność max - 979 tyś. m3), wypełniony w 100%, dopływ wody zamknięty. Budowle piętrzące i upustowe sprawne technicznie. Zbiornik nadal całkowicie zalodzony.

Usunięto dzisiaj zator z jazu Żabin na rzece Barycz (km 8+767) oraz w miejscowości Żabin, gmina Niechlów.

W trakcie zabudowy znajduje się skarpa odwodna wału, która uszkodzona została przez zwierzęta kopiące nory (prawy wał rzeki Barycz w Szaszorowicach, na odcinku 5 mb.

W trakcie wizji terenowej przeprowadzonej w dniu 20.01.2011 r. stwierdzono dalsze znaczne pogarszanie się sytuacji powodziowej na rzekach powiatu górowskiego. Wysoki stan wód powoduje nadmierne nasiąkanie korpusów wałów, co może doprowadzić do powstania przesiąków i w następstwie do wymywania gruntu z korpusu wału.

W wielu miejscach na rzece Orlii i rzece Barycz w gminie Wąsosz istnieje zagrożenie przelania się wód przez korony wałów oraz zasuwy na śluzach wałowych. Do wielu odcinków wałów nie ma możliwości dojazdu środkami transportowymi, co utrudnia prowadzenie kontroli stanu ich bezpieczeństwa. Dojazd po koronie wałów, ze względu na ich nasiąknięcie wodą jest także niemożliwy. Zalane drogi przywałowe – Żabin - Bartodzieje i Bartodzieje - Klimontów.

Pracują przelewy wałowe: Wąsosz Orla – Barycz - lewy i prawy, Wierzowice – Sądowel - prawy, Niechlów - lewy w wale letnim. Klimontów powyżej ujścia Śląskiego Rowu - prawy.

Zaobserwowano wzmożoną penetrację korpusów wałów przez bobry i inne zwierzęta kopiące nory. Widoczne nory w wale na wysokości pomp. Niechlów oraz w rejonie mostu Szaszorowice.

Zalane i podtopione ok. 6100 ha gruntów na terenie gmin powiatu. W maju roku ubiegłego pod wodą znalazło się w krytycznym momencie ok. 5850 ha. Droga 323 Laskowa – granica województwa - woda na poboczach i częściowo zalana jezdnia.
Nawodnione korpusy dróg powiatowych 1073D Chróścina – Czernina, 1114D Płoski – Lubiel /w rejonie wsi Ostrawa/ 1095D Lipowiec – Wyszanów,1094D - rejon Głobic, 1091D Niechlów - Karów, woda na poboczach i częściowo zalane jezdnia. Utrudnienia są oznakowane, drogi przejezdne z ograniczeniami.

Z powodu zalania zamknięto dla ruchu drogę gminną Niechlów - Żabin - do odwołania.
Rozmyty wał letni na odcinku ok. 40 m na Baryczy na osi Niechlów – Wągroda.
Podtopione budynki w Wąsoszu ( pompowanie wody z kotłowni).

Bardzo wysokie stany wód gruntowych i we wszystkich ciekach powiatu górowskiego.

Poniżej mają Państwo porównanie stanu wód podczas alarmu powodziowego w maju 2010 roku a sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie.

Droga Niechlów - Szlichtyngowa







Szaszorowice






Śląski Rów na drodze Siciny - Łęgoń




Bartodzieje




Widok na pobocze drogi Chróścina - Czernina






Droga Wyszanów - Karów





Wyszanów - zbieg Baryczy i Odry




Brak komentarzy: